Όμιλος επιχειρηματικότητας

Με μεγάλη χαρά δημιουργήσαμε και φέτος στο Σχολείο μας τον Όμιλο Επιχειρηματικότητας στον οποίο συμμετέχουν 25 μαθητές και μαθήτριες και από τις τρεις τάξεις του Λυκείου, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κυρίας Ραφτοπούλου Ελένης (οικονομολόγος) και κυρίας Κιτριλάκη Μαρίας (βιολόγος).

Στόχος μας είναι να σχεδιάσουμε και να υλοποιήσουμε μία «Εικονική Επιχείρηση» υπό την αιγίδα του μη κερδοσκοπικού οργανισμού Junior Achievement Greece, που προωθεί τον οικονομικό εγγραμματισμό στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση μέσω εκπαιδευτικών προγραμμάτων. Τα προγράμματα αυτά έχουν αναγνωριστεί από το Γραφείο Επιχειρηματικότητας της Ευρωπαϊκής Ένωσης ως η «καλύτερη Εφαρμογή Πρακτικής στην εκπαίδευση που αφορά στην επιχειρηματικότητα».

Ο τρόπος που εργαζόμαστε βασίζεται στην πίστη στη δυναμική της ομάδας και στην καλλιέργεια ενός περιβάλλοντος βιωματικής και συνεργατικής μάθησης.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 1 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 2

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 3

Η φετινή Εικονική μας Επιχείρηση είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα που σκοπό έχει να προσφέρει βοήθεια σε ανθρώπους που την χρειάζονται. Συγκεκριμένα, το προϊόν που προτείνουμε είναι η δημιουργία μιας ηλεκτρονικής πλατφόρμας, μέσω της οποίας άνθρωποι που χρήζουν φροντίδας και βοήθειας, θα βρίσκουν συνοδούς για διάφορες δραστηριότητες που τους ενδιαφέρουν.

logo ja greece 2022

Συνοδοιπόροι σε αυτό το ταξίδι είναι δύο Μέντορες που μας εξασφάλισε ο οργανισμός Junior Achievement Greece. Πρόκειται για τον κύριο Οδυσσέα Αθανασίου, Chief Executive Officer της εταιρείας Lamda Development και τον κύριο Ανάργυρο Κουφό, στέλεχος της εταιρείας Citi, με τους οποίους έχουμε συχνή επικοινωνία. Οι κατευθύνσεις και συμβουλές που μας δίνουν είναι εξαιρετικά πολύτιμες για την εξέλιξη της δράσης μας.