Φιλοξενία του Νορβηγικού σχολείου MYSEN στο σχολείο μας

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας στις 15-10-2018 20 μαθητές και 3 εκπαιδευτικούς από το Νορβηγικό σχολείο MYSEN και ανταλλάξαμε απόψεις πολιτισμού και στοιχεία κουλτούρας και εκπαιδευτικών εμπειριών στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Μετά τις δύο αντίστοιχες παρουσιάσεις των βασικών στοιχείων ζωής στις δύο χώρες, που έγιναν από έλληνες και νορβηγούς μαθητές, ακολούθησε γεύμα στο χώρο του αίθριου καθώς και παραδοσιακοί χοροί που ξεσήκωσαν τους Νορβηγούς φίλους μας.  Τους χορούς των μαθητριών και των μαθητών μας επιμελήθηκε, δίδαξε και παρουσίασε η γυμνάστρια μας κ. Κωστομοίρη.

Την παρουσίαση που αφορούσε στην ανταλλαγή κουλτούρας, στην τοπική ιστορία και στα εκπαιδευτικά δεδομένα της χώρας μας επιμελήθηκε αποκλειστικά η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Ζαφειριάδου, καθηγήτρια αγγλικών.

Τη χορωδία μας συντόνισε ο κ. Χατζηιωάννου, ο χημικός του σχολείου μας.

Με χαρά περιμένουμε τους φίλους μας και την επόμενη χρονιά.