Επιμορφωτική συνάντηση

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας επιμορφωτική συνάντηση με θέμα «Διαχείριση τάξης και επικοινωνία στη σχολική ζωή», που διοργάνωσε ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης φιλολόγων Ανατολικής Αττικής κ. Κουτρούμπας Αθανάσιος. Ομιλήτρια ήταν η κ. Κωνσταντίνα Κουτρούμπα, Τακτική Καθηγήτρια στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, Πρόεδρος στο Τμήμα Οικονομίας και Βιώσιμης ανάπτυξης.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 1  ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 4 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 3

Η κ. Κουτρούμπα αναφέρθηκε στην εισήγησή της -μεταξύ άλλων- στους παράγοντες που καθιστούν δύσκολο το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, στον κομβικό ρόλο του εκπαιδευτικού για τη διαμόρφωση του παιδαγωγικού κλίματος της τάξης, στις αιτίες που οδηγούν στην απειθαρχία των μαθητών, στη σημασία της πρόληψης της απειθαρχίας. Ιδιαίτερα εποικοδομητική ήταν η συζήτηση με τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να αναπτύξουν τους προβληματισμούς τους.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 6 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 5 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 7

Την επιμορφωτική συνάντηση παρακολούθησαν νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί, μέντορες, ενδοσχολικοί συντονιστές καθώς και άλλοι εκπαιδευτικοί από τα σχολεία παιδαγωγικής ευθύνης του κ. Κουτρούμπα.