Άρθρο του μαθητή μας

Τα διαδικτυακά μαθήματα ήρθαν για να μείνουν

Ο Κωνσταντίνος Δελαμάνης είναι μαθητής της Β’ τάξης στο Γενικό Λύκειο Βουλιαγμένης

Του Κωνσταντίνου Δελαμάνη

Μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων η καθημερινότητά μου έχει βρει και πάλι τη συνηθισμένη ροή της, όταν ξαφνικά όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης αναφέρθηκαν σε αυτόν τον καινούργιο ιό. Δεν είχα προλάβει να συνειδητοποιήσω το τι γινόταν καλά καλά, όταν η εκδρομή της Β’ Λυκείου διακόπηκε λόγω απαγόρευσης της κυκλοφορίας. Και κάπου εκεί ήταν που ο ιός κι εγώ αποκτήσαμε εχθρικές σχέσεις.

Οπότε εμένα η καραντίνα μου ξεκινάει με πολύ κακή διάθεση. Ένιωθα πως έχανα τον χρόνο μου στο σπίτι, όταν κατάλαβα πως θα μπορούσα να τον εκμεταλλευτώ για να τελειώσω τις δουλειές που είχα σε εκκρεμότητα αλλά και να ξεκουραστώ από τη μονότονη καθημερινότητα του σχολείο – φροντιστήριο – κολυμβητήριο και ξανά από την αρχή.
Με αφορμή το lockdown βρήκα την ευκαιρία να ξεδιπλώσω κάποια από τα «ταλέντα» μου, όπως αυτό της …παρασκευής καφέ αλλά και ακόμα πιο δημιουργικών όπως αυτό των videogames.

Βέβαια, σε μία πιο σοβαρή ματιά θα μπορούσα να πω πως μέσα στον ατελείωτο χρόνο μου στο σπίτι μπόρεσα και βελτιώθηκα σε πολλές από τις ασχολίες μου, ενώ παράλληλα μου δόθηκε ο απαιτούμενος χρόνος για ένα πιο ποιοτικό διάβασμα, αλλά γι’ αυτό θα αναφερθώ εκτενέστερα παρακάτω. Όσο οι μέρες περνούσαν, η ανάγκη μου για να βγω λίγο έξω όλο και μεγάλωνε. Οι μόνες αφορμές ήταν είτε να πάω στο super market είτε για να αθληθώ. Όμως δεν ήμουν διατεθειμένος να μπω σε έναν κλειστό χώρο με τόσο κόσμο, αλλά ούτε και να τρέξω, μιας και εγώ και τα εξωτερικά αθλήματα έχουμε «χωρίσει» εδώ και πολύ καιρό. Έτσι, αποφάσισα μαζί με έναν φίλο μου να εξε- ρευνήσουμε τα βουνά της περιοχής, όπου ταυτόχρονα αθλούμασταν και παραμέναμε μακριά από τον κόσμο.

Όσον αφορά το ζήτημα της εκπαίδευσης, ένα αμφιλεγόμενο θέμα κατά τη διάρκεια της καραντίνας, τόσο για τα διαδικτυακά μαθήματα όσο και για την επαναλειτουργία του σχολείου: Το σχολείο μου ήταν από τα πρώτα της περιοχής που ξεκίνησε τα διαδικτυακά μαθήματα με ένα σταθερό πρόγραμμα, από τις πρώτες μέρες κιόλας που άνοιξε η πλατφόρμα. Οι καθηγητές αξιοποιούσαν στο έπακρο τις νέες πλατφόρμες και τα μέσα σύγχρονης και ασύγχρονης εκπαίδευσης. Με τα νέα αυτά μέσα μπορέσαμε να δούμε τα μαθήματα με μία πιο ενδιαφέρουσα οπτική. Και ενώ τα σχολεία άνοιξαν, κάποιες συνήθειες της καραντίνας παρέμειναν, καθώς αρκετοί καθηγητές χρησιμοποιούν τις πλατφόρμες, για να μας προσφέρουν επιπλέον λήμματα και άλλες έγκυρες πηγές.

Εγγραφές σχολικού έτους 2020-2021

Οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020 – 2021, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 18η Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως και τη 2η Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59. Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/-τριών την Ηλεκτρονική Αίτηση υποβάλλει ο κηδεμόνας που έχει καταχωριστεί ως «πρώτος κηδεμόνας» στο ΠΣ myschool και έχει γίνει η μετάπτωση των στοιχείων του στο νέο πεδίο «κηδεμόνας e-eggrafes». Σε περίπτωση ενήλικων μαθητών/-τριών, Ηλεκτρονική Αίτηση μπορούν να υποβάλουν οι ίδιοι, με τους δικούς τους κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis), εφόσον είναι καταχωρισμένοι στο ΠΣ myschool (ως κηδεμόνες του εαυτού τους).

Είσοδος στην εφαρμογή e-eggrafes
Για την είσοδο στην εφαρμογή e-eggrafes, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί ΓΓΠΣ (taxis) του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας που θέλει να υποβάλει Ηλεκτρονική Αίτηση. Για τους/τις ανήλικους/-ες μαθητές/τριες ή ενήλικα προστατευόμενα μέλη, που δε διαθέτουν κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis), χρησιμοποιούνται αποκλειστικά οι κωδικοί ΓΓΠΣ (taxis) του γονέα ή κηδεμόνα ή του κατά τον νόμο υπεύθυνου αντίστοιχα που έχει καταχωριστεί στο Πληροφοριακό Σύστημα myschool. Στην τελευταία περίπτωση, απαιτείται αποδεικτικό έγγραφο δημόσιας αρχής για την ολοκλήρωση της εγγραφής τους στο σχολείο.
Επισημαίνεται ότι, αν οι αιτούντες/σες κηδεμόνες ή ενήλικοι/-ες μαθητές/-τριες δεν διαθέτουν κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis), οφείλουν να προβούν σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να τους αποκτήσουν έγκαιρα.

Εφιστάται η προσοχή, σε περίπτωση γονέων/κηδεμόνων των οποίων τα ατομικά στοιχεία αναγράφονται στο ΓΓΠΣ (taxis) με λατινικούς χαρακτήρες, να ενημερώσουν τον/τη Διευθυντή /ντρια της σχολικής μονάδας προκειμένου ο/η τελευταίος/-α να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες, ώστε να συμφωνούν τα στοιχεία του κηδεμόνα, που εμφανίζονται στο πεδίο «κηδεμόνας e-eggrafes» του ΠΣ myschool με αυτά που εμφανίζονται στο taxis. Στο πεδίο «κηδεμόνας e-eggrafes» οι Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων μπορούν να κάνουν διορθώσεις (π.χ. λατινικοί χαρακτήρες) προκειμένου να υποβληθούν με επιτυχία οι ηλεκτρονικές αιτήσεις χωρίς να επηρεάζονται τα υπόλοιπα πεδία στο ΠΣ myschool.

καταχωρίζονται απαραίτητα τα παρακάτω στοιχεία:
 Το e-mail του κηδεμόνα ή του/της ενήλικου/ης μαθητή/τριας
 Το μητρώνυμο του κηδεμόνα ή του/της ενήλικου/-ης μαθητή/τριας
Για τα ΓΕ.Λ.:
 Επιλογή Ημερήσιου ή Εσπερινού ΓΕ.Λ.
 Η τάξη στην οποία θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες το επόμενο σχολικό έτος
 Επιλογή ξένης γλώσσας (Α΄ Λυκείου)
 Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού (Β΄ και Γ΄ Λυκείου)

Το σχολείο τελευταίας φοίτησης καθώς και το έτος τελευταίας φοίτησης