Η ομάδα Ρομποτικής Crabs στην ΕΡΤ1

Η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας – μετά τη συμμετοχή της στο διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής – προσκλήθηκε στην εκπομπή της ΕΡΤ1 “ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ” για να παρουσιάσει τη δουλειά της.

Οι μαθητές μας και οι μαθήτριες μας, συνοδευόμενοι από την προπονήτρια τους κ. Δουμένη και τη Διευθύντρια κ. Μανώλη, εντυπωσίασαν τον ιδιαίτερα καταρτισμένο και φιλόξενο δημοσιογράφο κ. Χαριτάτο.  Απάντησαν σε κάθε ερώτηση και εξήγησαν τη μέθοδο με την οποία εργάστηκαν καθώς και τις σπουδαίες συνεργασίες που ανέπτυξαν όλο αυτό το διάστημα.

Ο σύλλογος διδασκόντων και όλη η σχολική κοινότητα στάθηκαν συμπαραστάτες στο έργο των παιδιών και είναι ιδιαίτερα υπερήφανοι για την παρουσίαση αυτή.

Ευχαριστούμε τη ΔΔΕ Ανατολικής Αττικής για την άμεση ανταπόκρισή της στο αίτημά μας.

Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής FLL

Η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας, με προπονήτρια την κ. Δουμένη Μαρία,  πήρε μέρος στο διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής.

Την πρώτη ημέρα σημείωσε εξαιρετικές βαθμολογίες και στα 3 μέρη του διαγωνισμού.  Απέσπασε εξαιρετικά σχόλια και κριτικές για την κάψουλα που δημιούργησε, για την καινοτομία και όλα όσα τη συνόδευαν. Η βαθμολογία τους ήταν ιδιαίτερα υψηλή.

Τη δεύτερη ημέρα, που τα παιδιά παρουσίασαν το ρομπότ στους κριτές, αντιμετώπισαν προβλήματα λειτουργίας και δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν όλες τις αποστολές.

Τα συγχαρητήρια που απέσπασαν από όλους τους διοργανωτές μας έκαναν ιδιαίτερα υπερήφανους για αυτήν τους τη συμμετοχή και την προσπάθεια.

Σχολικό πρωτάθλημα: αγώνες ποδοσφαίρου

Η ομάδα ποδοσφαίρου του σχολείου μας αντιμετώπισε στην Α φάση των αγώνων μια σαφώς καλύτερη ομάδα, αυτήν του 2ου ΓΕΛ Βούλας.

Οι μαθητές μας έπαιξαν με όλες τους τις δυνάμεις, αλλά δεν κατάφεραν να προκριθούν.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας για την αγωνιστικότητα και την επιμονή που επέδειξαν.