Δράσεις της ερευνητικής εργασίας Β τάξης

Μέσα στα πλαίσια της Ερευνητικής  Εργασίας με θέμα « Η αλφαβήτα της εφηβείας» η ομάδα μαθητών μας της Β’ Λυκείου αποφάσισε να διαπραγματευτεί στο β’ τετράμηνο, με έρευνα και βιωματικές ασκήσεις, το θέμα της αποκαταστατικής δικαιοσύνης και συνύπαρξης.

Η oμάδα στο πρώτο μάθημα υλοποίησε δραστηριότητα με τίτλο “Πάρε θέση”,  από την οποία ακολουθούν στιγμιότυπα (φωτογραφίες), χρησιμοποιώντας κάρτες με προτάσεις σχετικές με το θέμα της αποκαταστατικής δικαιοσύνης και συνύπαρξης.

Για την επεξεργασία του θέματος η ομάδα θα αντλήσει στοιχεία και θα προβληματιστεί σε θέματα διαχείρισης  αρνητικών συναισθημάτων  και θα εκπαιδευτεί σε πρακτικές που  θα συμβάλλουν στην αρμονική συνύπαρξη, ενδυνάμωση σχέσεων και μείωση  συγκρούσεων ανάμεσα στους μαθητές.
Έμπνευση για τη συγκεκριμένη προσπάθεια αποτελεί η εφαρμογή στην εκπαίδευση από το 2014 του  προγράμματος  Αγωγής Υγείας  με τίτλο: «Εκπαίδευση στη Συγχώρηση» που πραγματοποιείται από την Δρ. Πέλη Γαλίτη, ερευνήτρια του Πανεπιστημίου Ουισκόνσιν σε συνεργασία με τον Τομέα Παιδαγωγικής του Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής του ΑΠΘ.
Υπεύθυνη καθηγήτρια ερευνητικής εργασίας: κ. Δουμένη Μαρία
Διαθεματική προσέγγιση, υποστήριξη, συνεργασία και παροχή υλικού  από την καθηγήτρια: κ. Βαρέλα Κατερίνα