Δράση στο πλαίσιο των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821

Με μεγάλη μας χαρά υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας τη φιλόλογο κα Κασιμάτη Μαρία, μία εκ των δύο συγγραφέων του βιβλίου Πολεμώντας το ’21.

Τα παιδιά της Α και Β τάξης είχαν την ευκαιρία να ακούσουν τον τρόπο και τις μεθόδους που εφάρμοσε  για να φτάσει στο τελικό συγγραφικό αποτέλεσμα.  Επιπλέον, με αφορμή τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Επανάσταση τα παιδιά έμαθαν σημαντικές πληροφορίες για μάχες και ήρωες του 1821.

Ένας μαθητής της Α τάξης και μία μαθήτρια της Β τάξης απέκτησαν από ένα βιβλίο ως ανάμνηση της εκδήλωσης αυτής, αλλά και για  να έχουν τη δυνατότητα να το διαβάσουν.

Στην παρουσίαση τηρήθηκαν όλα τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης από την πανδημία καθώς όλοι οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές και η καλεσμένη μας είχαν κάνει αυτοδιαγνωστικό έλεγχο.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Κασιμάτη για την αποδοχή της πρόσκλησής μας.