Άρθρα σχετικά με 30 Σεπτεμβρίου 2013

Η συντονιστική ομάδα των μαθητών του Γενικού Λυκείου Πολυγύρου στον Αντιπεριφερειάρχη Χαλκιδικής

Tον Αντιπεριφερειάρχη Χαλκιδικής Ιωάννη Γιώργο επισκέφθηκαν την Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου στο γραφείο του, εκπρόσωποι των μαθητών του Γενικού Λυκείου Πολυγύρου ενημερώνοντας τον για την κατάσταση που επικρατεί στο σχολείο τους, για τα αιτήματά τους και τους λόγους των καταλήψεων και για τις επόμενες κινητοποιήσεις τους.
Ο κ. Γιώργος άκουσε με προσοχή τους μαθητές και τους… συμβούλεψε να διαφυλάξουν με τον καλύτερο τρόπο τις καταλήψεις των σχολικών κτιρίων από παρεισφρήσεις εξωσχολικών ατόμων και από τυχόν φθορές που προκαλούνται από τέτοιες κινητοποιήσεις.
Ο Αντιπεριφερειάρχης Χαλκιδικής ανέφερε επίσης πως οι κινητοποιήσεις θα πρέπει να έχουν ένα μέτρο σε διάρκεια, με σοβαρά αιτήματα για να μην αποβεί εις βάρος τους με το χάσιμο διδακτικών ωρών διδασκαλίας ή ακόμη και με επιμήκυνση της σχολικής περιόδου.
“Μία κινητοποίηση δεν μετριέται με την διάρκεια αλλά με την μαζικότητα και την σοβαρότητα των αιτημάτων” τόνισε χαρακτηριστικά.

Ο κ. Γιώργος παρέλαβε το ψήφισμα με τα αιτήματα των μαθητών, τους επιβεβαίωσε ότι θα είναι στο πλευρό τους και δεσμεύτηκε να μεταφέρει τα αιτήματά τους σε όλους τους αρμόδιους κυβερνητικούς φορείς.

Πηγή:http://aetoshal.blogspot.gr/2013/09/blog-post_9378.html?spref=fb

Πρόσκληση Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Γελ Πολυγύρου.

katalipsi25-9-2013

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Γενικού Λυκείου Πολυγύρου καλεί τους γονείς να παρευρεθούν στη γενική συνέλευση που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 2.10.13 το απόγευμα στις 18:30 στο αμφιθέατρο του σχολείου.

Κυρίαρχο θέμα αποτελεί η κατάληψη του σχολείου από τους μαθητές. Επίσης ενημέρωση από το ΔΣ για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το σχολείο κι ο σύλλογος.

Το ΔΣ του Συλλόγου.