katalipsi25-9-2013

Εναντιωνόμαστε απέναντι στο νέο λύκειο.

Το νέο νομοσχέδιο που αφορά τις 51 τροποποιήσεις του λυκείου αποτελεί ένα λανθασμένο εκπαιδευτικό σύστημα που έχει ως βασικό αυτοσκοπό την αποδυνάμωση των ανθρωπιστικών και διαπαιδαγωγικών ρόλων της σημερινής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Το νέο σύστημα μετατρέπει τους μαθητές της Α’ Λυκείου σε πειραματόζωα και τους ωθεί όλο και περισσότερο στην παραπαιδεία, αφού η μαθητές ακόμα και στην Γ’ λυκείου είναι υποχρεωμένοι να δίνουν βάση και στα μαθήματα τα οποία είναι μη πανελλαδικός εξεταζόμενα. Αυτό έχει ως απώτερο σκοπό οι μαθητές του νέου λυκείου να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν χωρίς φροντιστήρια  αφού και πάλι το σχολείο δεν είναι ικανό να αποφέρει τις κατάλληλες γνώσεις μέσα σε πολυάριθμες τάξεις των 26 ατόμων. Παρόλα αυτά ζώντας σε καιρούς οικονομικής κρίσης πρέπει να γίνει κατανοητή η δυσκολία των γονιών να πληρώσουν όλα αυτά τα φροντιστήρια.

Στηρίζουμε των αγώνα των καθηγητών και των σχολικών φυλάκων.

• Η μείωση των μισθών, οι απολύσεις και η διαθεσιμότητα οδηγεί τους καθηγητές στην εξαθλίωση.
  • Η διαθεσιμότητα των σχολικών φυλάκων ωθεί το σχολείο σε πραγματική “ζούγκλα”.
  • Οι καθηγητές μας θέλουμε να λειτουργούν ως πρότυπα σεβασμού, αξιοπρέπειας και μαχητικότητας, όχι σαν παράδειγμα υποδούλωσης.
  • Δεν θα τους αφήσουμε μόνους τους σε αυτό τον αγώνα.

Τέλος, είναι απαραίτητο να αναφέρουμε ότι πολλές χρονιές η κατάληψη γινόταν μόνο για να χάσουμε μάθημα. Αυτήν τη φορά η κατάληψη γίνεται για να εναντιωθούμε στο νέο σύστημα και για να συμπαρασταθούμε στους καθηγητές μας και τους σχολικούς φύλακες!

Απαιτούμε ένα καλύτερο μέλλον!