Σχετικά με εμάς

Το Κέντρο Διεπιστημονικής Αξιολόγησης , Συμβουλευτικής και Υποστήριξης (ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.) Λευκάδας  είναι αποκεντρωμένη δημόσια υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και υπάγεται διοικητικά στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων. Σε κάθε Περιφερειακή Ενότητα της χώρας υπάρχουν ένα ή και περισσότερα ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. ανάλογα με το μαθητικό πληθυσμό.

Στη Λευκάδα λειτουργεί ένα ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.  με στόχο την υποστήριξη εκπαιδευτικών, γονέων και μαθητών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ομώνυμης Περιφερειακής Ενότητας.

Ποια είναι η αποστολή μας

Σύμφωνα με το Νόμο 4823 του 2021, σκοπός των ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. είναι η υποστήριξη των μαθητών, των σχολικών μονάδων και των Ε.Κ. της περιοχής αρμοδιότητάς τους για τη διασφάλιση της ισότιμης πρόσβασης όλων ανεξαιρέτως των μαθητών στην εκπαίδευση και την προάσπιση της αρμονικής ψυχοκοινωνικής τους ανάπτυξης και προόδου.

Για την εκπλήρωση της αποστολής τους, τα ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. δραστηριοποιούνται στους τομείς :

• της διερεύνησης εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών αναγκών (στο σύνολο του μαθητικού πληθυσμού),
  • της διενέργειας (ατομικών) αξιολογήσεων,
  • του σχεδιασμού και υλοποίησης εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών παρεμβάσεων,
  • της υποστήριξης του συνολικού έργου των σχολικών μονάδων,
  • της ενημέρωσης και επιμόρφωσης της σχολικής κοινότητας,
  • της ευαισθητοποίησης του κοινωνικού συνόλου.

Όλες οι πράξεις, ενέργειες και εισηγήσεις των ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. έχουν εκπαιδευτικό προσανατολισμό και αποσκοπούν στην πολυδιάστατη υποστήριξη του έργου των σχολικών μονάδων και του συνόλου του μαθητικού πληθυσμού της περιοχής ευθύνης τους (ΦΕΚ 5614/13-12-2018/ άρθ. 1, παρ. 4).

Τα ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. έχουν την αποκλειστική αρμοδιότητα εισήγησης για την κατάταξη, εγγραφή, μετεγγραφή και φοίτηση στην κατάλληλη σχολική μονάδα των μαθητών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, καθώς και για το κατάλληλο πλαίσιο εξατομικευμένης υποστήριξης,
ήτοι παράλληλη στήριξη ή φοίτηση σε τμήμα ένταξης σε σχολική μονάδα της γενικής εκπαίδευσης.