Μάι 14

Παρουσίαση των δράσεων της λέσχης μας στο Κ.Α.Μ.

Την Δευτέρα 5 Μαϊου παρουσιάσαμε τις δράσεις του προγράμματός μας στο Κ.Α.Μ. μαζί με την σχολική μας εφημερίδα “Εκτός Ύλης”. Σε μια πολύ ωραία βραδιά οι μαθητές μας παρουσίασαν την δουλειά τους μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους και ανέδειξαν την δουλειά που έγινε στην λέσχη μας όλη την χρονιά.

Απ΄τα παρακάτω βιντεάκια θα πάρετε μια γεύση της δουλειά μας και των δράσεων μας.

Παρουσίαση του προγράμματος απο την μαθήτρια Φιλιππίνα Φάμα

[dailymotion k2iD1fOIb81XgM7EdSU nolink]

Δραματοποίηση του βιβλίου του Τεύκρου Μιχαηλίδη “Ο μέτοικος και η Συμμετρία” απο την ομάδα μας

[dailymotion k51BNjnDyvheAy7yvdS nolink]

Σπουδή στον M. C. Escher- Εργασίες που γίνονταν κατα την διάρκεια των συναντήσεων ετσι ώστε οι μαθητές μας να έρθουν σε μια επαφή και να εξοικειωθούν με το έργο και την τεχνοτροπία του Escher.

[dailymotion k5ziLmC74R37t07xktT nolink]

Ζωγραφίζοντας το σχολείο-Μετά την εξοικείωση τα παιδιά έφτιαξαν δικά τους έργα και ζωγράφισαν μέρος του σχολείου.

Το παρακάτω ταινιάκι είναι φτιαγμένο με την μέθοδο του  stopmotion animation και έχει τίτλο:  ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ

[dailymotion x1t78ea_symmetry_school nolink]