4οι Μαθητκοί Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας Γυμνασίων  Κεντρικής Μακεδονίας

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας, Ναθαναήλ Γλυκερία, Παναγιώτου Μαρία, Σκούφα Αγγελική, Μπάλλας Νικόλαος, Τσιβελεκίδης Στέργιος και τα αναπληρωματικά μέλη Καραγεωργάκη Ιωάννα και Τραντάφυλλος Προκόπης, αποτέλεσαν την  ομάδα που εκπροσώπησε το σχολείο μας στους 4ους Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας Γυμνασίων  Κεντρικής Μακεδονίας. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται για τέταρτη χρονιά από τον  «ΦΙΛΟΛΟΓΟ» (Σύλλογος αποφοίτων της φιλοσοφικής σχολής του ΑΠΘ) σε συνεργασία με τα ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας. Ο διαγωνισμός  διεξήχθη μέσω της διαδικτυακής πλατφόρμας webex  στις 14 Μαΐου και  συμμετείχαν εβδομήντα σχολεία. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας είχαν την ευκαιρία να δουλέψουν σ’ ένα πρωτόγνωρο περιβάλλον, μιας και ο διαγωνισμός διεξήχθη για πρώτη φόρα ηλεκτρονικά, οπότε η εξέταση εναρμονίστηκε με τα νέα αυτά δεδομένα. Τα παιδιά με την εμπλοκή τους σ’ αυτή τη διαδικασία είχαν την ευκαιρία να συνεργαστούν, να συζητήσουν, να έρθουν αντιμέτωπα με γλωσσικούς « γρίφους» και τελικά να φέρουν σε πέρας μια δοκιμασία με τις απαιτήσεις του ψηφιακού περιβάλλοντος. Μετά το πέρας του διαγωνισμού μόνο θετικές εντυπώσεις εξέφρασαν, καθώς και την επιθυμία τους να ξανασυμμετάσχουν στο μέλλον σε παρόμοιο διαγωνισμό.

Οι επιβλέποντες καθηγητές/καθηγήτριες

Αναγνώστου Ελένη