Εργαστήρι κεντητικής για την πολιτιστική ομάδα της Γ τάξης

Η πολιτιστική ομάδα που θα ταξιδέψει στην Πράγα γίνεται ομάδα δημιουργικής έκφρασης (ζωγραφική-κέντημα για αρχή). Καθώς χρειάστηκε να επιλέξουμε έναν πρωτότυπο τρόπο έκφρασης, για να αναδείξουμε την ιδιαίτερη φυσιογνωμία της Πράγας, καταλήξαμε στο κέντημα. Οι μαθητές/τριες θα σχεδιάσουν στον καμβά και στη συνέχεια θα κεντήσουν με όποια βελονιά επιθυμούν αντιπροσωπευτικά μνημεία και πρόσωπα της Πράγας.
Το κέντημα ανήκει στην πολιτιστική μας κληρονομιά. Η νέα γενιά αξίζει να το γνωρίσει και να δημιουργήσει με αυτό.
Επειδή η ομάδα είναι μεγάλη όποιος/α μπορεί να βοηθήσει στα εργαστήρια καλοδεχούμενος/η. Το πρώτο εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα Καλλιτεχνικών του σχολείου μας την Κυριακή 5/11 και ώρα 11.
Με το κέντημα θα ασχοληθούν και οι περιβαλλοντικές ομάδες της Α και της Β σύντομα.
(Το ράψιμο και κατ’ επέκταση το κέντημα διδάσκονται συστηματικά στα σχολεία της Φινλανδίας, γιατί αναπτύσσουν δεξιότητες που τείνουν να χαθούν λόγω της τεχνολογίας: συγκέντρωση, δημιουργικότητα, αντιμετώπιση του λάθους).
Ελευθερία Παπαμανώλη