Άρθρα για 28, Φεβρουάριος 2024

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα λόγια είναι πλέον περιττά (διασκευή για τα Τέμπη του τραγουδιού “Το Φιλαράκι”) – Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχόλια του Θοδωρή Καραγιάννη πάνω στο εικαστικό του Βλάση Κανιάρη και στο κείμενο του Δημήτρη Χατζή “Ο Κάσπαρ Χάουζερ στην έρημη χώρα”

Το κείμενο του Δημήτρη Χατζή εδώ. Στο εικαστικό έργο του Βλάση Κανιάρη μπορούμε να δούμε έναν άνθρωπο με τα χέρια στις τσέπες που τον περιτριγυρίζουν μερικές βαλίτσες. Φαίνεται ότι έχει μεταναστεύσει σε άλλη χώρα. Κάτι εντυπωσιακό είναι ότι δεν έχει κεφάλι. Στο απόσπασμα του Δημήτρη Χατζή ο μετανάστης ο οποίος αναφέρεται ότι νιώθει αποξενωμένος στη… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 57+1 καρφιά στα Τέμπη (Γ. Κόφτης εικαστικός)

Ο εικαστικός Γιώργος Κόφτης δημιούργησε ένα έργο στη μνήμη όσων έχασαν τη ζωή τους στο τραγικό σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη. Το έργο του «58 καρφιά στα Τέμπη», αποτελείται από 58 μεταλλικούς σωλήνες δυόμιση μέτρων που ο δημιουργός του με μια ομάδα φίλων του χρειάστηκαν περίπου τέσσερις εβδομάδες για να το στήσουν. Η καλλιτεχνική εγκατάσταση με τους σωλήνες, σε σχήμα… (συνέχεια…)