Άρθρα για 16, Φεβρουάριος 2024

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα διαφορετικό τέλος στην ιστορία “Το μαύρο κύμα” του Λουίς Σεπούλβεδα

Η Κενγκά μόλις είδε τον Άγιο Μιχαήλ πήρε δύναμη και είπε “θα τα καταφέρω”. Τότε, πήρε μια βαθιά ανάσα και άρχισε να πετάει ψηλά στον ουρανό σαν να μην υπήρχε αύριο. Μετά από λίγη ώρα κουράστηκε και πήγε και έκατσε σε ένα παγκάκι. Ήρθε η ώρα να γεννηθούν τα μωρά της! Δεν μπορούσε να το… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Το σχολείο των ονείρων μου” από τη Β΄ Γυμνασίου με αφορμή την 4η ενότητα Το σχολείο στον χρόνο

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΜΟΥ Το σχολείο των ονείρων μου έχει σχήμα τρίγωνο και εξωτερικά είναι βαμμένο με όλα τα χρώματα του ουράνιου τόξου. Έχει διάφορους χώρους δραστηριοτήτων στο προαύλιο, δηλαδή τραμπολίνο, σκάμμα και γήπεδα για αθλήματα όπως και το σχολείο στο οποίο πηγαίνω. Επιπλέον, έχει μία τεράστια βιβλιοθήκη με βιβλία κάθε είδους. Αντί για… (συνέχεια…)