Άρθρα για 10, Απρίλιος 2020

Επίκ. Καθηγητής Εμμανουήλ Ζαχαράκης Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Εθνικής Αντίστασης 41, 172 37, Δάφνη, Ελλάς Τηλ. 210 727 6147, 6977915982 e-mail: emzach@phed.uoa.gr Ενημερωτικό κείμενο/φυλλάδιο μελέτης Αθήνα 09-04-20 Κατεπείγον Αγαπητές/οί. Δεδομένων των τελευταίων ανησυχητικών εξελίξεων εξαιτίας της αυξανόμενης εξάπλωσης του κορωναϊού 2019-nCoV, η ερευνητική μας ομάδα σας καλεί να απαντήσετε… (συνέχεια…)

Ημερολόγιο του Κορωνοϊού Κορησός, 10 Μάρτη 2020 Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από εκείνο το απόγευμα που, ενώ διάβαζα τα μαθήματά μου για την επόμενη μέρα, άκουσα την ανακοίνωση από την τηλεόραση ότι κλείνουν τα σχολεία κι όλοι εμείς έπρεπε να μείνουμε κλεισμένοι μέσα στα σπίτια μας… Να χαρώ ή να λυπηθώ; Δεν ήξερα. Τα… (συνέχεια…)

Ημερολόγιο Κορωνοϊού 9-4-2020 Σήμερα διανύουμε την 30η ημέρα καραντίνας λόγω του Covid-19 . Τα σχολεία έκλεισαν, αλλά εμείς δε σταματάμε να διαβάζουμε χάρη στους καθηγητές μας, οι οποίοι μας κάνουν να ξεχνάμε την όλη κατάσταση. Είναι δύσκολο να είμαστε όλη την ημέρα στο σπίτι, γιατί είχαμε συνηθίσει να κάνουμε πολλά όπως, να πηγαίνουμε σχολείο, στο… (συνέχεια…)

Αγαπημένο μου ημερολόγιο,                                                                     4/2020 εξαιτίας ενός απρόβλεπτου γεγονότος η καθημερινότητα μας και η ρουτίνα μας έχει αλλάξει ριζικά. Έτσι και  από την μεριά μας ως μαθητές μένουμε στο σπίτι. Αρχικά, αυτή η κατάσταση είναι μια ευκαιρία, για να περνάμε διασκεδαστικές ώρες μαζί με τους γονείς μας. Ακόμη, περνάω την ώρα μου διαβάζοντας διαφορά βιβλία. Ένα… (συνέχεια…)