Άρθρα για 5, Οκτώβριος 2012

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο eTwinning Cookbook: 50 recipes for school collaboration and professional development in Europe

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική εκδρομή στις Βρυξέλλες (16-20 Οκτ. 2012)

Γυμνάσιο Κορησού Καστοριάς ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Το Γυμνάσιο Κορησού διοργανώνει εκπαιδευτική εκδρομή στις Βρυξέλλες, στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στις 16 -20 Οκτωβρίου 2012 για τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου. Η επίσκεψη περιλαμβάνει ξενάγηση στους χώρους του Κοινοβουλίου, ενημέρωση πάνω  στους κοινοβουλευτικούς θεσμούς και σχετικό παιχνίδι ρόλων. Παράλληλα, οι μαθητές με του συνοδούς καθηγητές τους  θα επισκεφθούν το… (συνέχεια…)

Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ Το ημερολόγιο, που είχε δοθεί στην Άννα ως δώρο για τα 13α γενέθλιά της, περιγράφει τα γεγονότα της ζωής της από τις 12 Ιουνίου 1942 μέχρι την τελευταία μέρα πουν έγραψε σ’ αυτό, την 1η Αυγούστου 1944. Γραμμένο στα ολλανδικά, μεταφράστηκε σε πολλές γλώσσες κι έγινε ένα από τα πιο… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών – 5 Οκτωβρίου

Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών: 5 Οκτωβρίου Η 5η Οκτωβρίου έχει οριστεί από το 1994 από την ΟΥΝΕΣΚΟ ως «Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών», προκειμένου να τιμήσει τους εκπαιδευτικούς σε όλο τον κόσμο. Στόχος της Παγκόσμιας Ημέρας Εκπαιδευτικών είναι να κινητοποιήσει την υποστήριξη για τους εκπαιδευτικούς και να διασφαλίσει ότι οι ανάγκες των μελλοντικών γενεών θα συνεχίσουν να πληρούνται… (συνέχεια…)