Κοπή Βασιλόπιτας στο Γυμνάσιο Αλωνίων

gym-alonion-kopi-vasilopita-2015-02
Οι βασιλόπιτες προσφέρθηκαν από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών του Γυμνασίου Αλωνίων

Σήμερα, 28 Ιανουαρίου 2016, τα τμήματα του σχολείου και οι εκπαιδευτικοί, έκοψαν βασιλόπιτες τηρώντας ένα από τα πιο αγαπημένα έθιμα των μαθητών! Υπήρχε αγωνία, γέλιο, ευχές και χαμόγελα, δείχνοντας τι θέλουμε να μας φέρει η νέα χρονιά!

gym-alonion-kopi-vasilopita-2015-07

Σε κάποιες περιπτώσεις το φλουρί βρέθηκε ανάμεσα σε 2 κομμάτια οπότε χρειάστηκε να γίνει κλήρωση! Σε κάποιες άλλες, η μοιρασιά έπρεπε να είναι ακριβοδίκαιη, οπότε επιστρατεύτηκαν τα όργανα της Γεωμετρίας!

gym-alonion-kopi-vasilopita-2015-14
Χρήση γεωμετρικών σχημάτων για την ακριβοδίκαιη μοιρασιά!

Ευχαριστούμε πολύ το Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων των μαθητών του Γυμνασίου Αλωνίων που προσέφερε τις βασιλόπιτες και μας τίμησε με τη παρουσία του.  Ευχόμαστε, να έχουμε όλοι μια εποικοδομητική χρονιά, με υγεία και πολύτιμες εκπαιδευτικές εμπειρίες!