Στα πλαίσια των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας διοργανώνεται τριήμερο βιωματικό σεμινάριο για τα Δημοτικά  σχολεία και Νηπιαγωγεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ευβοίας με θέμα :«Ψυχική Υγεία  – Διαπροσωπικές Σχέσεις»με τη συνεργασία του  Κέντρου Πρόληψης Ναρκωτικών Ν. Ευβοίας, με στόχο να επιμορφωθούν  οι εκπαιδευτικοί ανεξάρτητα ειδικότητας.        Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου θα γίνει εκπαίδευση στα αντίστοιχα υλικά πρόληψης : 1.    «Δεξιότητες για παιδιά» έκδοση των Tacade – ΚΕΘΕΑ (Έγκριση του ΥΠΕΠΘ112548/Γ7/25-10-02) 2.    «Ψυχική Υγεία – Διαπροσωπικές Σχέσεις» έκδοση του ΥΠΕΠΘ και του ΕΙΝ, καθώς και ενημέρωση για  τις  εκδόσεις της Αγωγής Υγείας της Δ/νσης Π.Ε. Ν. Ευβοίας με την  ίδια θεματολογία.Θα προσεγγιστούν βιωματικά, μέρος από τα θέματα που πραγματεύονται τα υλικά πρόληψης και θα δοκιμαστούν σε μορφή προσομοίωσης, ζητήματα όπως : η ανάπτυξη της δυναμικής της ομάδας και της συνεργασίας, η διαμόρφωση της «εικόνας εαυτού» και η συμβολή της στην ψυχική υγεία, η αποδοχή και η διαχείριση συναισθημάτων, η κατανόηση των επιλογών επικοινωνίας, η αποδοχή του άλλου, ο ρόλος της οικογένειας, των φίλων, των επιρροών.Εισηγήτριες και εμψυχώτριες  στο σεμινάριο θα είναι οι : α) Σπηλιοπούλου Χαρά  Καθηγήτρια Τοξικολογίας και Ιατροδικαστικής στην Ιατρική σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και Επιστημονική Διευθύντρια του Κέντρου Πρόληψης,β) Ακριώτη Φραντζέσκα, Ψυχολόγος στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης,γ), Κίσσα  Μαρία, Ψυχολόγος στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης δ) Καλαθέρη Μαγδαληνή, Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας στη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Ευβοίας.Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στη  Χαλκίδα στους χώρους του Κέντρου Πρόληψης Ναρκωτικών Νομού Ευβοίας (Μπαλαλαίων 7, 34100 Χαλκίδα, τηλ. : 2221078118)  την Παρασκευή  4 Δεκεμβρίου 2009 (ώρες 17.00 – 21.00),  το Σάββατο 5  Δεκεμβρίου  (ώρες 9.00 – 14.00) και την  Κυριακή  6 /12/ 2009   (ώρες 9.00 – 14.00).             Οι θέσεις για τους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων είναι 20. Όσοι ενδιαφέρονται παρακαλούνται να συμπληρώσουν την δήλωση  που επισυνάπτεται και να την αποστείλουν με fax στο 2221077012, ή στο 2221022971 είτε με  email  στο drastiriotites@dipe.eyv.sch.gr  μέχρι και την Τετάρτη  2 Δεκεμβρίου  2009. Σε περίπτωση που ο αριθμός των ενδιαφερομένων είναι μεγαλύτερος, θα προηγηθούν όσοι εκπονούν πρόγραμμα Αγωγής Υγείας και στη συνέχεια πρόγραμμα Περιβαλλοντικής ή Πολιτιστικών και στη συνέχεια όλοι οι άλλοι. Όλοι οι αιτούντες  θα ενημερωθούν  τηλεφωνικά την Πέμπτη 3/12/09.