Οι Δ/ντές των σχολείων  συγκεντρώσουν τα παρακάτω δικαιολογητικά, που αφορούν τους δικαιούχους της εισοδηματικής ενίσχυσης οικογενειών με τέκνα υποχρεωτικής εκπ/σης και χαμηλών εισοδημάτων για την σχολική χρονιά 2014-2015 και να τα στέλνουν στην υπηρεσία μας μόνο αν είναι πλήρη. Σας γνωρίζουμε ότι τα δικαιολογητικά των δικαιούχων θα υποβληθούν αποκλειστικά μέσω των Δημοτικών που φοίτησαν οι μαθητές το σχολικό έτος 2014-2015, σύμφωνα με τη σχετική υπουργική απόφαση. Για διευκόλυνσή σας αποστέλλουμε, συνοδευτικά, σχετική αίτηση, στην οποία καταγράφονται όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση, καθώς και σχετική υπεύθυνη δήλωση, που πρέπει να συμπληρώνεται υποχρεωτικά από τους δικαιούχους.

Εφιστούμε την προσοχή σας στα εξής:

1) Δικαιούχοι είναι οικογένειες Ελλήνων υπηκόων και υπηκόων κρατών – μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς και οι μονογονεϊκές οικογένειες, που έχουν τέκνα που φοιτούν σε δημόσια σχολεία υποχρεωτικής εκπαίδευσης, εφόσον το ετήσιο οικογενειακό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 3.000,00 €. Ως υποχρεωτική εκπαίδευση, νοείται η φοίτηση του μαθητή στις τάξεις του δημοτικού σχολείου και γυμνασίου (έως 16 ετών). (παρ.1 της αρ. 2/37645/0020/17-7-2002 υπουργικής απόφασης), ΟΧΙ του Νηπιαγωγείου σύμφωνα με τον αριθμό πρωτ. Φ100/73905/ΙΒ/31-5-2013 έγγραφο της Δ/νσης Οικονομικών Υποθέσεων Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

2) Ως ετήσιο οικογενειακό εισόδημα για την εφαρμογή των ανωτέρω νοείται το συνολικό ετήσιο φορολογούμενο πραγματικό ή τεκμαρτό, καθώς και το απαλλασσόμενο ή φορολογούμενο με ειδικό τρόπο, εισόδημα του φορολογούμενου, της συζύγου του και των ανήλικων τέκνων του από κάθε πηγή, το οποίο δεν υπερβαίνει το ποσό των 3.000,00€ (άρθρου 27, παρ. 4, του Ν. 3016/2002). Σημειώνεται ότι στο εκκαθαριστικό σημείωμα της φορολογικής δήλωσης αναφέρεται τόσο το συνολικό όσο και το τεκμαρτό εισόδημα. Στην περίπτωση που ένα από τα δύο είναι άνω των 3.000,00€, τότε ο φορολογούμενος δεν είναι δικαιούχος.

3) Η βεβαίωση φοίτησης είναι μοναδική και δεν επανεκδίδεται.

4) Από το Οικονομικό Έτος 2014 (χρήση 2013, δηλαδή εισοδήματα που αποκτήθηκαν από 1-1-2013 έως 31-12-2013) υποβάλλουν φορολογική δήλωση υποχρεωτικά όλοι οι φορολογούμενοι. Επομένως οι δικαιούχοι υποβάλλουν εκκαθαριστικό φορολογικής δήλωσης και όχι υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη από την αρμόδια Δ.Ο.Υ ότι δεν υποχρεούνται σε υποβολή φορολογικής δήλωσης.

5) Στην υπεύθυνη δήλωση συμπληρώνεται υποχρεωτικά η οικογενειακή κατάσταση και επισυνάπτεται το αντίγραφο του εκκαθαριστικού σημειώματος φόρου εισοδήματος οικονομικού έτους 2014.

6) Σε περίπτωση διάζευξης επισυνάπτονται θεωρημένα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν την κατάσταση αυτή, καθώς και την επιμέλεια των παιδιών.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ με Θέμα: «Καθορισμός διαδικασίας και δικαιολογητικών για την πληρωμή της εισοδηματικής ενίσχυσης οικογενειών με τέκνα υποχρεωτικής εκπ/σης και χαμηλά εισοδήματα».ΑΡ ΠΡ.11303/4-11-2015

Υπεύθυνη Δήλωση

Σχετική Αίτηση, στην οποία καταγράφονται όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται

Βεβαίωση Φοίτησης

ΑΠΟΦΑΣΗ Αριθμ. 2/46354/0026 (ΦΕΚ 2204 26 Ιουλίου 2012)Καθορισμός διαδικασίας και δικαιολογητικών για την πληρωμή της εισοδηματικής ενίσχυσης οικογενειών με τέκνα υποχρεωτικής εκπαίδευσης και χαμη− λά εισοδήματα.