ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ–Δημοτικό Σχολείο Πλαταιών

Το Δημοτικό Σχολείο Πλαταιών με την ομάδα Plateinia από την Ε’ Τάξη συμμετείχε στον Περιφερειακό  Διαγωνισμό Αττικής STEM 2024 «Μεσόγειος Πηγή Ζωής και Πολιτισμού» (Ανοιχτή Κατηγορία), που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 23 Μαρτίου 2024, στις εγκαταστάσεις OTEAcademy. Οι μαθητές/τριες υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Αλεξάνδρας Παναγοπούλου (κλάδου ΠΕ 70 Δασκάλων) και της εκπαιδευτικού Εύας Παναγιωταρά (κλάδου ΠΕ 06 Αγγλικής Γλώσσας) κατασκεύασαν, προγραμμάτισαν και παρουσίασαν το ρομπότ τους, το οποίο καλείται να συλλέξει στοιχεία για τη θαλάσσια ρύπανση.

Η πρωτότυπη ιδέα τους κέρδισε το εισιτήριο για τον τελικό, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στις 30 Μαρτίου 2024, στο Γήπεδο Tae Kwon Do.

Ο MediCleaner κέρδισε τις εντυπώσεις και οι μαθητές/τριες απέκτησαν νέες εμπειρίες, γνώσεις, εικόνες και σημαντικά εφόδια για το μέλλον τους!!!

ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ 01