Βιωματικό Σεμινάριο από τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Τυφλών

Συγγραφέας: ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ | Κατηγορία ΔΡΑΣΕΙΣ 2023-2024, Χωρίς κατηγορία | , στις 14-01-2024

Την Παρασκευή 15/12/2023 το σχολείο μας υποδέχτηκε με ιδιαίτερη χαρά την γενική γραμματέα του Πανελλήνιου Συνδέσμου Τυφλών, κ. Λορέντζου Κατερίνα, η οποία ενημέρωσε τους μαθητές, τις μαθήτριες αλλά και το εκπαιδευτικό προσωπικό για την αναπηρία της όρασης και τις τεχνικές συνοδείας από βλέποντα οδηγό. Μέσα από το βιωματικό σεμινάριο δόθηκε η ευκαιρία στους συμμετέχοντες να ευαισθητοποιηθούν και να αλληλεπιδράσουν με τα εμπόδια που αντιμετωπίζουν τα άτομα με οπτική αναπηρία, τη συμπερίληψη και το δικαίωμα για ανεξάρτητη διαβίωση.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Λορέντζου Κατερίνα για την αποδοχή της πρόσκλησης από το σχολείο μας και την κ. Κουρτέση Χριστίνα, νοσηλεύτρια του σχολείου μας, για τη διοργάνωση της εκδήλωσης.

Συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας για την αγαστή συνεργασία και το ενδιαφέρον που επέδειξαν!

φωτο 0εικ 4 τφεικόνα 1 τφ

εικ 6 τφεικ 3 τφεικονα 2 τφ