Διαχείριση στρες ενηλίκων

Αρχική / ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ / Διαχείριση στρες ενηλίκων

Στο παρακάτω link θα βρείτε χρήσιμες συμβουλές για τη διαχείριση του στρες τώρα που μένουμε κλεισμένοι στο σπίτι.

Διαχείριση στρες ενηλίκων

Λειτουργία Σχολείου από 18/11 έως 30/11

Αρχική / Χωρίς κατηγορία / Λειτουργία Σχολείου από 18/11 έως 30/11

Σας ενημερώνουμε πως το σχολείο θα παραμένει ανοικτό καθημερινά για διοικητικό έργο, από 18 έως 30 Νοεμβρίου και ώρες 8.00 π.μ. – 14.00 μ.μ.

Ημέρα Λευκού Μπαστουνιού

Αρχική / ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ / Ημέρα Λευκού Μπαστουνιού

Το παιχνίδι της Β΄ τάξης για την ημέρα του Λευκού Μπαστουνιού μαζί με τη γυμνάστριά του σχολείου μας κ. Καραγώγου Ελευθερία.

Τέλεση Αγιασμού τη Δευτέρα 14/9/2020

Αρχική / ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ / Τέλεση Αγιασμού τη Δευτέρα 14/9/2020

Τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 τελέστηκε στο σχολείο μας ο καθιερωμένος Αγιασμός για την καινούρια σχολική χρονιά. Φέτος λίγο διαφορετικός. Στο προαύλιο του σχολείου βρίσκονταν ο πάτερ Ελευθέριος Σαμουρλής, ο διευθυντής του σχολείου κ. Τερζής Χρήστος, η υποδιευθύντρια κ. Παπαναγνώστου Ελένη και οι μαθητές της Α΄ τάξης, οι οποίοι τήρησαν πιστά τις αποστάσεις φορώντας τις μάσκες τους. Οι υπόλοιποι μαθητές με τους δασκάλους τους βρίσκονταν μέσα στις τάξεις τους, όπου περίμεναν υπομονετικά τον πάτερ για να τους αγιάσει.

Διευκρινιστικές οδηγίες για τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου

Αρχική / ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ / Διευκρινιστικές οδηγίες για τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου

Επειδή κυκλοφορούν διάφορες πληροφορίες ως προς τη λειτουργία των σχολείων για τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου, σας ενημερώνουμε ότι ισχύει η τελευταία ανακοίνωση όπως έχει ανεβεί στην ιστοσελίδα του σχολείου την 10η Σεπτεμβρίου 2020. Δηλαδή οι μαθητές θα προσέλθουν στις 10.45π.μ. και θα αποχωρήσουν στις 12μ.μ.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 14/9/2020

Αρχική / ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ / ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 14/9/2020

Σας ενημερώνουμε πως τη Δευτέρα 14/9/2020 και στις 11:00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος αγιασμός για την καινούρια σχολική χρονιά. Οι μαθητές (χωρίς την παρουσία γονέων) θα πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 10:45 π.μ. Θα έχουν μαζί τους τις τσάντες τους, επειδή θα παραλάβουν τα βιβλία τους. Θα αποχωρήσουν στις 12 μ.μ. Βάσει εγκυκλίου, η χρήση μάσκας από τους μαθητές είναι υποχρεωτική με την είσοδό τους στο σχολείο.

Όσον αφορά την Α΄ τάξη θα επιτρέπεται με κάθε μαθητή να εισέρχεται κι ένας συνοδός, ο οποίος υποχρεωτικά θα φοράει μάσκα και αυτός.

Οι μαθητές με την είσοδό τους στο σχολείο θα κατευθύνονται στις τάξεις τους.

Στο κάτω κτήριο βρίσκονται οι τάξεις: Α1, Α2, Β1, Β2, Ε.

Στο καινούριο κτήριο βρίσκονται οι τάξεις Γ, Δ1, Δ2, ΣΤ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ (Παρακαλώ πατήστε επάνω στον σύνδεσμο).

ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Αρχική / ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ / ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων εύχονται σε όλες τις μαθήτριες και τους μαθητές καλή πρόοδο, υγεία και δύναμη για τη νέα σχολική χρονιά που ξεκινά.

ΝΟ.Δ.Ε. Ν.Δ. Ηλείας – Ευχές για την Νέα Σχολική Χρονιά | iliaoikonomia

Λειτουργία Σχολείου  λόγω Covid 19

Αρχική / ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ / Λειτουργία Σχολείου  λόγω Covid 19

Αγαπητοί γονείς θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για κάποιες λεπτομέρειες που αφορούν στον νέο τρόπο λειτουργίας του σχολείου μας  από Δευτέρα  1 Ιουνίου 2020 έως και τη λήξη,  26 Ιουνίου.

Όπως ήδη γνωρίζετε δε θα λειτουργεί το ολοήμερο άρα ούτε και η πρωινή ζώνη προσέλευσης των μαθητών. Οι μαθητές το πρωί θα προσέρχονται στο σχολείο από τις 8 έως και τις 8.15 (η πόρτα θα ανοίγει αυστηρά στις 8:00), θα κατευθύνονται κατευθείαν στην τάξη τους όπου θα βρίσκεται ο/η κάθε εκπαιδευτικός.

Παρακαλούμε φροντίστε σε κάθε τσάντα να υπάρχει κολατσιό και νερό επαρκές για το παιδί σας καθώς το κυλικείο δε θα λειτουργεί. Επίσης στα διαλείμματα δε θα υπάρχει ελεύθερη μετακίνηση των παιδιών στο προαύλιο, άρα δε θα είναι δυνατή η παροχή φαγητού από τα κάγκελα. Φροντίστε να έχουν μαζί τους και καπέλο.

Ακόμη, στην τάξη δεν επιτρέπεται ο δανεισμός μολυβιών, γόμας κ.τ.λ. από τον έναν μαθητή στον άλλον, ούτε κι από τον εκπαιδευτικό προς τους μαθητές, οπότε φροντίστε να έχουν τα παιδιά σας την απαραίτητη γραφική ύλη. Παρακαλούμε να υπάρχουν χαρτομάντιλα και αντισηπτικό στις τσάντες.

Ως προς τη σίτιση των μαθητών/τριών, σας ενημερώνουμε ότι θα συνεχιστεί κανονικά, άρα πρέπει οπωσδήποτε να μεριμνήσετε για την ύπαρξη σακούλας για τη μεταφορά του φαγητού.

Ως προς την αποχώρηση σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές/τριες της Α’ τάξης (Α1 & Α2) θα αποχωρούν στις 13:05, η Β τάξη στις 13:10 και οι υπόλοιπες τάξεις στις 13:15. Για αποφυγή συνωστισμού παρακαλούμε να είστε συνεπείς στις ώρες προσέλευσης σας και αποχώρησης.

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αρχική / Χωρίς κατηγορία / ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

όπως γνωρίζετε, η επαναλειτουργία του σχολείου μας θα γίνει τη Δευτέρα 1η Ιουνίου, και τα μαθήματα θα διαρκέσουν μέχρι τις 26 Ιουνίου.

Προκειμένου να οργανώσουμε τον ακριβή τρόπο λειτουργίας των τμημάτων και υποτμημάτων του σχολείου μας όπου απαιτείται, παρακαλούμε να μας ενημερώσετε μέσω email στο dim.pental@sch.gr, ποιοι γονείς δεν πρόκειται να στείλετε τα παιδιά σας στο σχολείο αυτό το διάστημα και να προσκομίσετε την υπεύθυνη δήλωση που απαιτείται.

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα σας ενημερώσουμε αναλυτικά για το πώς θα δημιουργηθούν τα τμήματα και για τις μέρες προσέλευσης των παιδιών. Θα φροντίσουμε οι οικογένειες με δύο ή περισσότερα παιδιά να έρχονται τις ίδιες μέρες.

Για οποιαδήποτε πληροφορία καλέστε στο τηλ. του σχολείου  2310-787581.

Είμαστε στη διάθεσή σας.

Η Διευθύντρια τουΣχολείου