ΕΠΟΧΙΚΗ ΓΡΙΠΗ

Αρχική / ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ / ΕΠΟΧΙΚΗ ΓΡΙΠΗ

ΘΕΜΑ: «Οδηγίες για την πρόληψη της εποχικής Γρίπης»

Με βάση τα στοιχεία του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ), η δραστηριότητα της εποχικής γρίπης αρχίζει να αυξάνεται τον Ιανουάριο, και η κορύφωση της δραστηριότητας συμβαίνει κατά τους μήνες Φεβρουάριο-Μάρτιο.

Για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης θα πρέπει να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:

• Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.
  • Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.

• Να παραμένουν οι μαθητές για ένα 48 ώρο στο σπίτι έως να πέσει ο πυρετός και να εξαφανιστούν τα συμπτώματα.

Παρακαλούμε σε περίπτωση ασθένειας του παιδιού να ενημερώνετε άμεσα την διεύθυνση του σχολείου.

ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Αρχική / ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ / ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΜΑΡΤΙΟΥ

Παλαιά αναδρομική σχολική τσάντα δέρματος Σχολικό σακίδιο πλάτης

» Άλλος για το έλκηθρο!»

Αρχική / Χωρίς κατηγορία / » Άλλος για το έλκηθρο!»

Παραμονή Πρωτοχρονιάς κι ο Αϊ- Βασίλης φέτος αντιμετώπισε ένα μεγάλο πρόβλημα!

Λίγο πριν το μεγάλο ταξίδι ,οι τάρανδοί του συναχώθηκαν, αρρώστησαν και δε θα μπορούσαν να τραβήξουν το έλκηθρό του.Πώς θα έφταναν τα δώρα στα παιδιά όλου του κόσμου;

Τα ξωτικά του όμως είχαν μια ιδέα! Προκήρυξαν διαγωνισμό ζώων για να τραβήξουν το έλκηθρο.Πρόθυμα τα παιδιά των Α1,Α2 και Β τάξεων του σχολείου μας, μεταμορφωμένα σε ελέφαντες, πολικές αρκούδες, λαγούς,πιγκουίνους έτρεξαν να βοηθήσουν.

Τη λύση όμως έδωσε η κυρία Αϊ-Βασίλη με τις μαγείρισσες και τους μάγειρες.Με ένα φλιτζάνι κακάο και μπόλικη φροντίδα κατόρθωσαν να γιατρέψουν τους ταράνδους κι έτσι και φέτος κανένα παιδάκι δεν έμεινε χωρίς δώρο!

Πολλά συγχαρητήρια στους μικρούς μας πρωταγωνιστές για την υπέροχη μουσικοχορευτική παράσταση που μας παρουσίασαν το πρωί της 23ης Δεκεμβρίου στο θεατράκι του σχολείου μας!

Ευχόμαστε σε όλες και όλους ,το 2020 να είναι χαρούμενο και πολύ δημιουργικό!

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

Αρχική / Χωρίς κατηγορία / ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

Τη Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου θα γίνει εκκλησιασμός και στις 11:00 π.μ. θα γίνει η χριστουγεννιάτικη γιορτή της Α΄ και Β΄ Δημοτικού στο Θεατράκι του Σχολείου. Το Ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

ΕΠΙΔΟΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ Α΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

Αρχική / Χωρίς κατηγορία / ΕΠΙΔΟΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ Α΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

Την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου και ώρα 13:20 – 14:00 μ.μ. θα δοθούν οι έλεγχοι προόδου των μαθητών όλων των τάξεων για το Α΄ τρίμηνο.

ΘΕΟΓΟΝΙΑ: η αρχή του κόσμου

Αρχική / ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΊΟΥ / ΘΕΟΓΟΝΙΑ: η αρχή του κόσμου

Στις 4 Δεκεμβρίου οι μαθητές των Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄ τάξεων παρακολούθησαν στο κινηματοθέατρο Κολοσσαίον μία  παράσταση βασισμένη στη <<Θεογονία>> του Ησίοδου.

Ένα θέαμα φαντασμαγορικό που θα μείνει αξέχαστο κυρίως στα παιδιά. Ονειρικές χορευτικές εικόνες, μουσική πανδαισία, απίθανοι ζογκλέρ και ακροβάτες, η ποιητική αφήγηση με τη φωνή του Αιμίλιου Χειλάκη, δημιούργησαν μία ανεπανάληπτη παράσταση!!!

Το χρυσό αυγό της νύχτας, ο Κρόνος και τα παιδιά του, η Τιτανομαχία, οι δώδεκα θεοί, το χρυσό παλάτι του Ολύμπου, ζωντάνεψαν και ο κόσμος γεννήθηκε  ξανά πολύχρωμος, διασκεδαστικός, φανταστικός, υπέροχος, μαγικός!

ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Αρχική / ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΊΟΥ / ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές της Δ΄τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Τη γιορτή επιμελήθηκε ο δάσκαλος της τάξης κ. Δημήτρης Λιάρος.

Τα παιδιά μέσα από ένα υπέροχο θεατρικό δρώμενο <<Καφενείο η Ελλάς>> μετέφεραν μαθητές, δασκάλους και γονείς στην ταραχώδη περίοδο της Δικτατορίας και συγκεκριμένα στις μέρες της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας!!!

ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Αρχική / Εκδηλώσεις / ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου οι μαθητές της Γ΄ τάξης, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, ετοίμασαν μία πολύ όμορφη γιορτή.

Τα παιδιά με πολλή όρεξη και χαρά παρουσίασαν σε μαθητές, δασκάλους και γονείς, το χρονικό της 28ης Οκτωβρίου 1940 : ό,τι προηγήθηκε, τον πόλεμο, την κατοχή, την αντίσταση, τη λευτεριά…Όλα αυτά μέσα από αφηγήσεις, ποιήματα, σκετς και τραγούδια!!!!!