Erasmus+: Επίσκεψη στον Ιερό Αρχαιολογικό Χώρο του Αμφιαρείου Ωρωπού

Οι μαθητές των τάξεων Στ’1 & Στ’2,  στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+  και με αφορμή του διδακτικού μαθήματος που πραγματοποιήθηκε στην Στ΄1 Τάξη την Πέμπτη, στις 30/09/2021,  συμμετείχαν στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στον Αρχαιολογικό Χώρο του Αμφιαρείου παίρνοντας μέρος στην Ξενάγηση αυτού στην Αγγλική Γλώσσα, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Κοτσιανίδου Αλκμήνη, στη Χορωδία, με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Γκιολέ Γεώργιο και τη Θεατρική Παράσταση «Ειρήνη» του Αριστοφάνη, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Μπάνια Μαρία.

Στόχοι της εκδήλωσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μικρών μας μαθητών σε θέματα της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, η καλλιέργεια του ενδιαφέροντός τους με την ιστορία του τόπου τους, καθώς και η εξοικείωσή τους με την ορολογία της ιστορικής επιστήμης στην αγγλική γλώσσα.

Εμείς, οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων ΣΤ’1 & ΣΤ΄2,

• Σας ξεναγούμε στον Αρχαιολογικό Χώρο Αμφιαρείου Ωρωπού,
  • Σας παρουσιάζουμε τα τραγουδάκια μας, «Ο εφιάλτης της Περσεφόνης» του Μ. Χατζιδάκι,  «Ειρήνη» του Γ. Μαρκόπουλου,
  • Και τέλος, τη θεατρική μας παράσταση στο αρχαίο θέατρο, η αρχαία κωμωδία «Ειρήνη» του Αριστοφάνη.