E- twinning “Motions4emotions”

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος e-twinning που δημιούργησε το σχολείο μας με τίτλο “motions4emotions” και θέμα τη συναισθηματική νοημοσύνη, οι μαθητές του Ε2 με συντονίστρια την εκπαιδευτικό του τμήματος Χατζημαρινάκη Μαρία, την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 είχαν επικοινωνία μέσω τηλεδιάσκεψης με τους μαθητές των συμμετεχουσών χωρών. Τα παιδιά αφού γνώρισαν τους μαθητές των εταίρων χωρών,…Συνέχεια ανάγνωσης E- twinning “Motions4emotions”

Ενημέρωση για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

Το Σχολείο μας με αντιπροσωπεία μαθητών και εκπαιδευτικών (σημαιοφόρος και παραστάτες), θα παραστεί στη δοξολογία στον Αγ. Γεώργιο Νέων Παλατίων (ώρα προσέλευσης μαθητών και εκπαιδευτικών στην εκκλησία  10.00 π.μ.) και στην κατάθεση στεφάνου στην Πλατεία Ηρώων, (ώρα προσέλευσης εκπαιδευτικών και μαθητών στο ηρώο στις 11.00π.μ.) καθώς  και στην παρέλαση στην παραλιακή οδό στις 12:00, όπου…Συνέχεια ανάγνωσης Ενημέρωση για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου

Aποκριάτικες εκδηλώσεις στο σχολείο μας!

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου το σχολείο μας γιόρτασε, αναβίωσε και διασκέδασε. Ο προαύλιος χώρος πιο “ζωηρός” από ποτέ γέμισε με έθιμα, χορούς κ πολύχρωμες στολές. Αναβιώσαμε την παράδοση με χορούς της Αποκριάς όπως το “Γαϊτανάκι” με καταγωγή από την Μικρά Ασία κ το έθιμο της” Χάσκας” (από το ρήμα χάσκω που σημαίνει ανοίγω υπερβολικά το…Συνέχεια ανάγνωσης Aποκριάτικες εκδηλώσεις στο σχολείο μας!

Συμμετοχή στον Διαγωνισμό “Σχεδίασε το Aστέρι σου” του ”Make a wish”

Στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων και της θεματικής ενότητας “Ενδιαφέρομαι και ενεργώ-κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη”, οι μαθητές και μαθήτριες του Ε1 έλαβαν μέρος στον δημιουργικό διαγωνισμό που διοργανώνει κάθε χρόνο ο φιλανθρωπικός οργανισμός “make a wish”. Αρχικά, οι μαθητές συζήτησαν για την έννοια του εθελοντισμού και ανέφεραν εθελοντικές δράσεις και οργανισμούς που γνωρίζουν. Έπειτα, αφού…Συνέχεια ανάγνωσης Συμμετοχή στον Διαγωνισμό “Σχεδίασε το Aστέρι σου” του ”Make a wish”

Υλοποίηση της δράσης ”Πρώτες Βοήθειες Για Παιδιά”

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου οι μαθητές και μαθήτριες της Ε τάξης είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν στον χώρο του σχολείου μια παρουσίαση-ενημέρωση με θέμα ” πρώτες βοήθειες για παιδιά”. Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε από επισκέπτες υγείας του κέντρου υγείας Καπανδριτίου. Πρόκειται για μια δράση, η οποία υλοποιείται στο πλαίσιο της συνεργασίας των υπουργείων Υγείας και Παιδείας…Συνέχεια ανάγνωσης Υλοποίηση της δράσης ”Πρώτες Βοήθειες Για Παιδιά”