Aποκριάτικες εκδηλώσεις στο σχολείο μας!

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου το σχολείο μας γιόρτασε, αναβίωσε και διασκέδασε. Ο προαύλιος χώρος πιο “ζωηρός” από ποτέ γέμισε με έθιμα, χορούς κ πολύχρωμες στολές. Αναβιώσαμε την παράδοση με χορούς της Αποκριάς όπως το “Γαϊτανάκι” με καταγωγή από την Μικρά Ασία κ το έθιμο της” Χάσκας” (από το ρήμα χάσκω που σημαίνει ανοίγω υπερβολικά το…Συνέχεια ανάγνωσης Aποκριάτικες εκδηλώσεις στο σχολείο μας!

Παρακολούθηση της Εκπαιδευτικής Ταινίας “Ο ψύλλος”

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ¨Ο ΨΥΛΛΟΣ¨ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ & ΝΕΑΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΝΕΑΝΙΚΟΥ ΠΛΑΝΟΥ   Οι μαθητές και μαθήτριες των Γ΄, Δ΄ & Ε1 Τάξεων την Πέμπτη, στις 08/02/2024, είχαν την χαρά να επισκεφτούν τα VILLAGE CINEMAS Κηφισιάς και να παρακολουθήσουν την εκπαιδευτική ταινία ¨Ο ψύλλος¨ από την Παιδική & Νεανική Ταινιοθήκη του Νεανικού…Συνέχεια ανάγνωσης Παρακολούθηση της Εκπαιδευτικής Ταινίας “Ο ψύλλος”

Santa Run 2023

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες, Σας ενημερώνουμε ότι διοργανώvουμε τον 1ο φιλανθρωπικό αγώνα Santa Run στη Σκάλα Ωρωπού την Πέμπτη στις 14 Δεκεμβρίου 2023  στις 10 π.μ.. Το Santa Run είναι ένας περίπατος / χαλαρό τρέξιμο με εορταστικό και φιλανθρωπικό χαρακτήρα στον οποίο μαθητές και εκπαιδευτικοί θα φοράνε σκουφί του Αϊ Βασίλη ή και στολές αν…Συνέχεια ανάγνωσης Santa Run 2023

Μake a wish – Kάνε μία ευχή 2023-2024

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, Και φέτος το σχολείο μας θα συμμετέχει στην εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας ενέργεια με τίτλο: ‘‘Αστέρι της ευχής” Όποιο παιδί επιθυμεί μπορεί να αγοράσει ένα ή παραπάνω Αστέρια Ευχής με 2 ευρώ το ένα, βάζοντας με αυτό τον τρόπο ένα λιθαράκι για την εκπλήρωση της ευχής παιδιών με σοβαρές ασθένειες…Συνέχεια ανάγνωσης Μake a wish – Kάνε μία ευχή 2023-2024

Μία υπέροχη έκπληξη στο σχολείο μας!

Σήμερα Παρασκευή 8 Δεκέμβρη μας περίμενε μια πολύ όμορφη έκπληξη στο σχολείο μας! Μια νέα θεατρική σκηνή και προβολείς βρήκαν τη θέση τους στην είσοδο του κτιρίου! Έτσι, μπορέσαμε να πραγματοποιήσουμε την πρόβα για τη χριστουγεννιάτικη γιορτή μέσα σε μια ζεστή και χαρούμενη ατμόσφαιρα! Είμαστε όλοι ενθουσιασμένοι! Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που…Συνέχεια ανάγνωσης Μία υπέροχη έκπληξη στο σχολείο μας!

Eκπαιδευτική Επίσκεψη στη Θεατρική Παράσταση «Ο ΜΑΓΚΑΣ»

Τη Δευτέρα, στις 04/12/2023, όλοι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας είχαν τη χαρά να απολαύσουν τη θεατρική παράσταση, «Ο Μάγκας». Ένα θεατρικό έργο στηριζόμενο στο παιδικό λογοτεχνικό βιβλίο της Πηνελόπης Δέλτα. Τα παιδάκια μας χειροκρότησαν και καμάρωσαν την ιστορία ενός μικρού σκύλου που μέσα από κωμικά επεισόδια και περιπετειώδεις ανατροπές, θα βρεθεί αντιμέτωπος με…Συνέχεια ανάγνωσης Eκπαιδευτική Επίσκεψη στη Θεατρική Παράσταση «Ο ΜΑΓΚΑΣ»

Εικαστικές Δημιουργίες για το Πολυτεχνείο

Δημιουργίες των μαθητών της Γ  ,  Δ  και  ΣΤ   τάξης εμπνευσμένες από τους Έλληνες ζωγράφους  Γιάννη Γαΐτη και Αλέξη Ακριθάκη. Καλλιτεχνικές δημιουργίες από τους μαθητές της Β τάξης.

Εκπαιδευτική επίσκεψη ”Σιτάρι και ψωμί”

Μία ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο ”ΔΡΩ” στις 02/11/2023 από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ’ τάξης, όπου συμμετείχαν ενεργά στην παραδοσιακή διαδικασία δημιουργίας του ψωμιού.

Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου

Το Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023 μετά τη δοξολογία που τελέστηκε στον Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέα έγινε η κατάθεση στεφάνων στην πλατεία Ηρώων. Το σχολείο μας εκπροσώπησε ο μαθητής Γκάνας Ιωάννης. Στη συνέχεια, με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε και ΣΤ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην καθιερωμένη παρέλαση…Συνέχεια ανάγνωσης Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου

Εκδηλώσεις για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου αποτελεί ημέρα μνήμης και τιμής για όλους τους Έλληνες που με ενότητα, ομοψυχία και πάθος υπερασπίστηκαν τα ιδανικά και την πατρίδα τους. Γι’ αυτό, λοιπόν, την  Παρασκευή 27 Οκτωβρίου μικροί και μεγάλοι μαθητές τιμήσανε τους ήρωες και τις ηρωίδες του 1940 με δράσεις που πραγματοποιήθηκαν εντός των τάξεων του σχολείου…Συνέχεια ανάγνωσης Εκδηλώσεις για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940