Εικαστικό Πάσχα

Με τα παιδιά όλων των τάξεων αφού μελετήσαμε αγαπημένα θέματα μέσα από την τέχνη, όπως ο κόκορας του Πικάσο και ο λαγός του Ντύρερ, φτιάξαμε τρισδιάστατες κάρτες μέσα από την τεχνική αναμόρφωσης αναδίπλωσης του χαρτιού. Επίσης φτιάξαμε το σπίτι του λαγού με τον κήπο του και το υπόγειο του! Συνεχίσαμε με ολάνθιστες συνθέσεις σε βάζα…Συνέχεια ανάγνωσης Εικαστικό Πάσχα

Πρωτάκια & Νηπιάκια εν δράσει !

Την Τετάρτη 5 Απριλίου 2024 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε για δεύτερη φορά στο σχολείο μας τους μαθητές του 1ου Νηπιαγωγείου  Νέων Παλατίων. Οι μαθητές της Α’ Δημοτικού και τα νήπια γυμνάστηκαν και έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια που είχε ετοιμάσει η γυμνάστρια του σχολείου μας κ. Μαρία Νατσιοπούλου στον προαύλιο χώρο. Μικροί και μεγάλοι μαθητές  διασκέδασαν…Συνέχεια ανάγνωσης Πρωτάκια & Νηπιάκια εν δράσει !

Aποκριάτικες εκδηλώσεις στο σχολείο μας!

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου το σχολείο μας γιόρτασε, αναβίωσε και διασκέδασε. Ο προαύλιος χώρος πιο “ζωηρός” από ποτέ γέμισε με έθιμα, χορούς κ πολύχρωμες στολές. Αναβιώσαμε την παράδοση με χορούς της Αποκριάς όπως το “Γαϊτανάκι” με καταγωγή από την Μικρά Ασία κ το έθιμο της” Χάσκας” (από το ρήμα χάσκω που σημαίνει ανοίγω υπερβολικά το…Συνέχεια ανάγνωσης Aποκριάτικες εκδηλώσεις στο σχολείο μας!

Eπίσκεψη του Νηπιαγωγείου στο σχολείο μας! ! !

Την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 δεχτήκαμε μία πολύ ιδιαίτερη και ευχάριστη επίσκεψη στο σχολείο μας! Στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης από το νηπιαγωγείο στην Α’ τάξη του Δημοτικού πραγματοποιήθηκε  η πρώτη επίσκεψη του 1ου Νηπιαγωγείου Νέων Παλατίων στο σχολείο μας. Η προετοιμασία ξεκίνησε μέρες νωρίτερα, ώστε η Α’ τάξη του Δημοτικού να είναι έτοιμη για…Συνέχεια ανάγνωσης Eπίσκεψη του Νηπιαγωγείου στο σχολείο μας! ! !

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Εργαστήριο Κεραμικής Tέχνης

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και Β’ τάξης επισκέφτηκαν το Εργαστήρι Κεραμικής στην περιοχή της Ακαδημίας Πλάτωνος. Εκεί σε ένα ζεστό και φιλικό πλαίσιο είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την αρχαιότερη μορφή τέχνης, την κεραμική. Αφού λοιπόν συζήτησαν με τον αγγειοπλάστη και τον παρακολούθησαν να φτιάχνει…Συνέχεια ανάγνωσης Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Εργαστήριο Κεραμικής Tέχνης

Αποκριάτικες μάσκες, Κινέζικοι Δράκοι και Χαρταετοί

Στα πλαίσια του μαθήματος των εικαστικών οι μικρές τάξεις του δημοτικού έφτιαξαν μάσκα κουκουβάγια, κινέζικους δράκους και χαρταετούς. Η μάσκα έγινε με χαρτοσακούλα από τον μανάβη και διάφορα χρωματιστά χαρτιά. Το προσωπάκι των παιδιών είναι ακάλυπτο, έτσι αναπνέουν και δεν δυσανασχετούν. Επίσης, έμαθαν την αξία της επαναχρησιμοποίησης των προϊόντων, της σακούλας στην συγκεκριμένη περίπτωση. Για…Συνέχεια ανάγνωσης Αποκριάτικες μάσκες, Κινέζικοι Δράκοι και Χαρταετοί

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στον Κινηματογράφο!

Ο κινηματογράφος είναι η έβδομη τέχνη πλάι στη γλυπτική, τη ζωγραφική, τον χορό, την αρχιτεκτονική, τη μουσική και τη λογοτεχνία. Στη σύγχρονη εποχή, έχοντας συνεχή πρόσβαση στην οθόνη μέσω των τηλεοράσεων και των κινητών συχνά ξεχνάμε την αξία της επίσκεψης στο σινεμά. Την αξία να συναντιόμαστε όλοι μαζί, να παρακολουθούμε όλοι μαζί, να διασκεδάζουμε όλοι…Συνέχεια ανάγνωσης Εκπαιδευτική Επίσκεψη στον Κινηματογράφο!

Mαγικά Χριστούγεννα με τις 5 Αισθήσεις!

Το απόγευμα της Πέμπτης 21 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στη θεατρική παράσταση «Χριστούγεννα με τις 5 αισθήσεις». Το θεατρικό έργο συνόδευαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια που είχαν προετοιμάσει με τις δασκάλες τους οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης. Οι 5 νεράιδες των αισθήσεων βρέθηκαν στην…Συνέχεια ανάγνωσης Mαγικά Χριστούγεννα με τις 5 Αισθήσεις!

Santa Run 2023

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες, Σας ενημερώνουμε ότι διοργανώvουμε τον 1ο φιλανθρωπικό αγώνα Santa Run στη Σκάλα Ωρωπού την Πέμπτη στις 14 Δεκεμβρίου 2023  στις 10 π.μ.. Το Santa Run είναι ένας περίπατος / χαλαρό τρέξιμο με εορταστικό και φιλανθρωπικό χαρακτήρα στον οποίο μαθητές και εκπαιδευτικοί θα φοράνε σκουφί του Αϊ Βασίλη ή και στολές αν…Συνέχεια ανάγνωσης Santa Run 2023

Μake a wish – Kάνε μία ευχή 2023-2024

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, Και φέτος το σχολείο μας θα συμμετέχει στην εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας ενέργεια με τίτλο: ‘‘Αστέρι της ευχής” Όποιο παιδί επιθυμεί μπορεί να αγοράσει ένα ή παραπάνω Αστέρια Ευχής με 2 ευρώ το ένα, βάζοντας με αυτό τον τρόπο ένα λιθαράκι για την εκπλήρωση της ευχής παιδιών με σοβαρές ασθένειες…Συνέχεια ανάγνωσης Μake a wish – Kάνε μία ευχή 2023-2024