“Οι αξίες του σχολείου”: Manners at school

Ένα εξαιρετικό πρόγραμμα αγωγής υγείας ξεκίνησε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αμαλιάδας, από τις τάξεις Α1 και Α2 και τις υπέροχες δασκάλες τους, Λέττα και Λένα, με θέμα “Οι αξίες του σχολείου”. Για τη συμμετοχή μου μέσω του μαθήματος των Αγγλικών αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το βιβλίο της Carrie Finn, “Manners at School”, μεταφρασμένο στα ελληνικά από τις εκδόσεις Ψυχογιός (“Καλοί τρόποι στο σχολείο”). Απευθύνεται με επιτυχία σε παιδιά αυτής ακριβώς της ηλικίας, είναι γραμμένο με λίγα λόγια και λέει αυτό ακριβώς που πρέπει να πει, ενώ συνοδεύεται από μεγάλες εικόνες, που ελκύουν το ενδιαφέρον των παιδιών.

Ως μια πρώτη γνωριμία, ξεφυλλίσαμε το βιβλίο και συζητήσαμε κάθε σελίδα και το θέμα που θίγει. Έπειτα, φτιάξαμε ένα σπιτάκι διπλώνοντας κατάλληλα μια κόλλα Α4 και ζωγραφίσαμε μέσα το σχολείο, όπως θα μας άρεσε να είναι. Γιατί το σχολείο είναι όντως το σπίτι μας.