21η Μαρτίου-Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού και της Μισαλλοδοξίας.

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία ΑΡΘΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-2018 | , στις 21-03-2018

WP_20180321_12_39_43_Pro

Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού και της Μισαλλοδοξίας η 21η Μαρτίου, καθιερώθηκε το 1966 από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών σε ανάμνηση ενός τραγικού συμβάντος στη Νότια Αφρική όπου στις 21 Μαρτίου του 1960 η αστυνομία της χώρας πυροβόλησε εν ψυχρώ κατά μιας διαδήλωσης φοιτητών στην πόλη Σάρπβιλ, με αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους 70 άνθρωποι.Την ίδια μέρα έχει ορισθεί και ως Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, παντρεύοντας κατά κάποιο τρόπο τη δύναμη της ποίησης απέναντι στις προκαταλήψεις και το ρατσιμό.

Η ΣΤ τάξη του σχολείου μας αφιέρωσε λίγο χρόνο και υλοποίησε  δράσεις με θέμα το ρατσισμό. Με κύρια ομιλήτρια την κυρία Μπέκα Κων/να , κοινωνική λειτουργό του σχολείου μας, οι μαθητές παρακολούθησαν μια πραγματικά ενδιαφέρουσα και διαφωτιστική παρουσίαση για το ρατσισμό, αφού ενημερώθηκαν για το τί είναι ακριβώς ο ρατσισμός, ποια τα είδη του, ποια είναι τα αίτια που τον δημιουργούν , ποια τα αποτελέσματα και οι συνέπειές του στη ζωή μας γενικότερα.Έπειτα οι μικροί μαθητές άφησαν τη φαντασία τους ελεύθερη και δημιούργησαν αφίσες και ζωγραφιές με θέμα τον ρατσισμό. Τέλος,  καθώς  η ποίηση μας βοηθάει να ζήσουμε χωρίς ρατσισμό, τρεις μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης έγραψαν ένα υπέροχο ποίημα!Συγχαρητήρια σε όλους !!!

Εδώ, παρατίθεται η σημερινή παρουσίαση με θέμα τον ρατσισμό:     21 ΜΑΡΤΙΟΥ