ΓΕΝΙΚΑ

Για την ομαλή λειτουργία του σχολείου απαιτείται η τήρηση κανόνων,  ώστε να αποφευχθούν δυσάρεστες  καταστάσεις που θα φέρουν σε δύσκολη θέση εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς.

Σας εφιστούμε την προσοχή στα εξής:

• Οι μαθητές έρχονται εγκαίρως  στο σχολείο και παρακολουθούν το πρόγραμμά τους.

• Φροντίζουν να μην είναι στο προαύλιο για περισσότερο από δέκα λεπτά  πριν  από το χτύπημα του κουδουνιού (8:15).

Ακολουθεί  το ημερήσιο σχολικό πρόγραμμα:

ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

1η και 2η  διδακτική ώρα:    (08:15-09:40)

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ:   (09:40-10:00)

3η και 4η διδακτική ώρα:     (10:00-11:30)

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ:   (11:30-11:45)

5η διδακτική ώρα:            (11:45-12:25)

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ:   (12:25-12:35)

6η διδακτική ώρα :           (12:35-13:15)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ

1η διδακτική περίοδος – Σίτιση: (13.15-14:00)

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ: (14:00-14:15)

2η  διδακτική περίοδος: Προετοιμασία (14:15-15:00)

​                    ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ :(15:00-15:15)

3η διδακτική περίοδος : Μουσική /Εικαστικά (15:15-16:00)

Ξεκούραση και ασφάλεια στο διάλειμμα

• Η είσοδος και η έξοδος από τις αίθουσες διδασκαλίας γίνεται με μεγάλη  προσοχή. Δεν επιτρέπεται να τρέχει κανείς , υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού.

• Όταν πηγαίνεις τουαλέτα, να συμπεριφέρεσαι έτσι ώστε να μην ενοχλούνται οι συμμαθητές σου. Να τηρείς πάντα τους κανόνες καθαριότητας. Στην τουαλέτα δεν επιτρέπεται να παίζεις ή να τρως το φαγητό σου.

• Στα διαλείμματα όλοι οι μαθητές πρέπει να εγκαταλείπουν τις τάξεις τους. Αν ο καιρός είναι καλός, το προαύλιο είναι το μέρος που θα πρέπει να βρίσκεσαι σε όλη τη διάρκεια του διαλείμματος.

• Ακολουθούμε τις οδηγίες των εφημερευόντων και ζητάμε βοήθεια απ’ αυτούς , αν χρειαστεί.

• Ο χώρος διαλείμματος που ορίζεται σε περίπτωση βροχής,  είναι το ισόγειο, στην αίθουσα εκδηλώσεων. Μην παρασύρεσαι  και τρέχεις στο διάδρομο, γιατί είναι  επικίνδυνο τόσο για σένα όσο και για τους συμμαθητές σου.

• Όταν λήξει το διάλειμμα, το κάθε τμήμα του σχολείου συνοδεύεται στην αίθουσα διδασκαλίας από τον εκπαιδευτικό του, σύμφωνα με το εγκεκριμένο πρόγραμμα.

Τάξη και καθαριότητα

• Ο καθένας οφείλει να διατηρεί την τάξη και το σχολικό χώρο καθαρό.

• Μπορείς να κρεμάς το μπουφάν σου στις κρεμάστρες που βρίσκονται στους τοίχους των τάξεων. Έτσι, θα είναι πιο τακτοποιημένη και καθαρή η αίθουσά σου.

• Αν χάσεις κάτι, απευθύνσου στην καθαρίστρια. Θυμήσου: Τα χαμένα αντικείμενα βρίσκουν πιο γρήγορα και εύκολα τον ιδιοκτήτη τους, όταν αναγράφουν το όνομά του.

• Οι μαθητές του Ολοήμερου βάζουν το φαγητό τους το πρωί στο ψυγείο, αναγράφοντας επάνω στη συσκευασία το όνομα και το επίθετό τους.

• Με τη λήξη του σχολικού προγράμματος εγκατάλειψε την τάξη , αφού πρώτα ελέγξεις αν το θρανίο σου είναι καθαρό και δεν υπάρχουν αντικείμενα κάτω απ’ αυτό.

Ζητήματα συμπεριφοράς

• Σίγουρα εσύ χαίρεσαι, όταν οι συμμαθητές σου είναι ευγενικοί και καλοί μαζί σου, ομοίως χαίρονται και αυτοί, όταν τους χαιρετάς το πρωί. Παρεμπιπτόντως χαίρονται μ’ αυτό και οι ενήλικες. Ένα ευγενικό «ευχαριστώ» και ένα πρόσχαρο «παρακαλώ» ακούγονται ευχάριστα απ’ όλους. Το ενδιαφέρον και η κατανόηση του ενός για τον άλλον διευκολύνουν τη συμβίωσή μας.

• Εάν έχεις ένα ατύχημα στο σχολείο ή στο δρόμο για το σχολείο, ανάφερέ το αμέσως στο δάσκαλό σου.

• Μη μεταφέρεις στο χώρο του σχολείου αντικείμενα που σου αποσπούν την προσοχή και δε σε βοηθούν να είσαι συγκεντρωμένος στα μαθήματά σου.

• Οποιοδήποτε περιστατικό σε φέρνει σε δύσκολη θέση να το αναφέρεις στον εκπαιδευτικό της τάξης ή σε οποιοδήποτε άλλο δάσκαλο που θεωρείς ότι θα σε βοηθήσει.

Για τους γονείς

• Οι μαθητές αποχωρούν από το χώρο του σχολείου μετά τη λήξη του σχολικού προγράμματος με ευθύνη του κηδεμόνα τους.

• Κατά τη διάρκεια της πρωινής και απογευματινής ζώνης  (όσοι την παρακολουθούν) δεν επιτρέπεται κανείς μαθητής να φύγει από την περιοχή του σχολείου. Αν χρειάζεται να αποχωρήσει εκτάκτως από το σχολείο για κάποιον επείγοντα λόγο, πρέπει ο κηδεμόνας  να ενημερώσει τον υπεύθυνο δάσκαλο της τάξης ή το δάσκαλο της ειδικότητας της συγκεκριμένης ώρας και να τον παραλάβει ο ίδιος από το σχολείο.

• Εάν αρρωστήσει μαθητής, πρέπει οι γονείς του να ειδοποιήσουν το σχολείο – αν είναι δυνατόν – την ίδια μέρα.

• Η διεύθυνση καθώς και οι δασκάλες και δάσκαλοι βρίσκονται στη διάθεση των γονιών τις ημέρες και ώρες επισκέψεων. Μια καλή συζήτηση χρειάζεται χρόνο. Η ώρα του μαθήματος όσο και το διάλειμμα δεν ενδείκνυνται γι’ αυτό.

• Σε περίπτωση που προκύπτει σχολικό πρόβλημα, μιλήστε πρώτα με τον αρμόδιο δάσκαλο ή δασκάλα. Συμφωνήστε από πριν ένα ραντεβού, το οποίο θα μπορεί να γίνει σε κατάλληλη ώρα.