Θεατρική παράσταση “Δον Κιχώτης”-Θέατρο Παλλάς.

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία ΑΡΘΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-2018 | , στις 29-03-2018

WP_20180329_11_10_36_Pro

Σήμερα,Πέμπτη 29-3-2018,οι μαθητές του  Δημοτικού Σχολείου Εξαμιλίων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση “Δον Κιχώτης” στο Θέατρο Παλλάς , στην Αθήνα. Ήταν πραγματικά μια υπέροχη παράσταση που την ευχαριστήθηκαν μαθητές και εκπαιδευτικοί!

“Ο απολαυστικός Γιάννης Στάνκογλου ως Δον Κιχώτης, παρέα με την χαρακτηριστική φιγούρα του Δημήτρη Πιατά ως Σάντσο Πάντσα, πλαισιώνονται από έναν εικοσαμελή θίασο ταλαντούχων ηθοποιών, χορευτών και ακροβατών, και ζωντανεύουν στη σκηνή του Παλλάς τις συναρπαστικές περιπέτειες του ​«μεγαλοφάνταστου ιδαλγού» σε σκηνοθεσία και χορογραφία της Σοφίας Σπυράτου, δημιουργού μερικών από τις πιο επιτυχημένες παιδικές παραστάσεις των τελευταίων ετών, όπως Ο Θησέας και η Αριάδνη στο νησί των ταύρων και Ο Ιάσονας και το χρυσόμαλλο δέρας.Ο βραβευμένος ποιητής Στρατής Πασχάλης διασκεύασε το εμβληματικό μυθιστόρημα του Θερβάντες μένοντας πιστός στις ιδέες και την πλοκή του έργου, χρησιμοποιώντας στοιχεία από την commedia del’ arte και το θέατρο του δρόμου μεταφέροντάς το αριστοτεχνικά στο σήμερα.​Η μουσική, τα υπέροχα σκηνικά, το φαντασμαγορικό θέαμα αλλά και η κωμική διάθεση συνθέτουν μία μοναδική ατμόσφαιρα μέσα στην οποία οι πρωταγωνιστές της μάχονται για τη δόξα και την ιδανική αγάπη, αντιμέτωποι με γιγάντιους ανεμόμυλους και αλλόκοτα τέρατα, με φόντο επιβλητικά παλάτια, μυστικές σπηλιές και παραμυθένια τοπία.Σε ρόλο – έκπληξη η ​Σαβίνα Γιαννάτου, ως μέλος του πλανόδιου θιάσου, ερμηνεύει τα τραγούδια της παράστασης, σε μουσική του Νίκου Κυπουργού και στίχους ενός από τους κορυφαίους Έλληνες ποιητές, του Μιχάλη Γκανά. Οι συνθέσεις του Νίκου Κυπουργού – δημιουργού της θρυλικής Λιλιπούπολης και των Μυστικών του κήπου– αναβιώνει τη​λαϊκή μουσική του 17ου αιώνα, εποχή έκδοσης του Δον Κιχώτη, εμπλουτίζοντας την αφήγηση με ανατολίτικο και ισπανικό αέρα.”