6η Μαρτίου – Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού.

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ | Κατηγορία ΑΡΘΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-2018 | , στις 06-03-2018

WP_20180306_12_30_29_Pro

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως ημέρα  κατά της βίας στο σχολείο.Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας ενημερώθηκαν για το τί είναι ο σχολικός εκφοβισμός και πώς τον διακρίνουμε από ένα απλό πείραγμα. Επίσης δούλεψαν ανά ομάδες και μέσα από συγκεκριμένες δραστηριότητες : μίλησαν για συμπεριφορές σχολικού εκφοβισμού, ανακάλυψαν την ψυχολογία του θύτη ή του θύματος, συνειδητοποίησαν ποιες μπορεί να είναι οι πιθανότερες συνέπειες κάποιου που εκφοβίζεται και  τέλος συζήτησαν τρόπους αντιμετώπισης ή πρόληψης του φαινομένου!

Αφού παρακολούθησαν  σχετικά βίντεο και άκουσαν τραγούδια  κατά της σχολικής βίας, έφτιαξαν και μια αφίσα με κεντρικό μήνυμα : Τα όμορφα τα χέρια μας δεν είναι για να δέρνουν , μονάχα αγάπη ολόγυρα να δίνουν και να παίρνουν!

Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Μπέκα Κων/να , κοινωνική λειτουργό του σχολείου μας, για την πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη παρουσίασή της.