Ο σκύλος και οι λύκοι

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα τσομπανόσκυλο που φύλαγε τα πρόβατα ενός βοσκού.

Αυτόν τον σκύλο τον έλεγαν Τζάγκο. Μια μέρα κατά το μεσημεράκι, ο Τζάγκος καθόταν κι έβλεπε τα πρόβατα που έβοσκαν.

Έτσι όπως έβλεπε τα πρόβατα τον πήρε ο ύπνος.

Ξαφνικά ακούει έναν πυροβολισμό και πετάγεται. Ήταν ο βοσκός που πυροβολούσε τους λύκους.

Ο τζάγκος έτρεξε να προστατέψει τα πρόβατα.

Έρχονται δυο λύκοι για να φάνε τα πρόβατα. Ο τζάγκος ορμάει στον πρώτο λύκο και τον σκοτώνει. Ο δεύτερος λύκος όμως είχε φάει ήδη δυο πρόβατα. Ο Τζάγκος του ορμάει αλλά βλέπει ότι έρχονται κι άλλοι λύκοι. Ο βοσκός στο μεταξύ είχε κρυφτεί κάτω σε μια σπηλιά.

Ο Τζάγκος πάλεψε σκληρά και σκότωσε περίπου 10 λύκους. Αυτοί του ορμούσαν όλο και περισσότερο ώσπου κάποια στιγμή τους σκότωσε όλους. Του έμεινε μόνο ο αρχηγός τους.

Ο Τζάγκος περίμενε να ορμήσει πρώτα ο αρχηγός. Αλλά και ο αρχηγός περίμενε να ορμήσει πρώτα ο Τζάγκος. Ξαφνικά ακούγεται ένας πυροβολισμός και ο αρχηγός πεθαίνει.

Αυτός ο πυροβολισμός ήταν από τον βοσκό που μόλις είδε πως ο Τζάγκο είχε σκοτώσει όλους τους άλλους λύκους βγήκε από την κρυψώνα του για να βοηθήσει τον γενναίο σκύλο.

Μόλις πήγαν στο σπίτι ο βοσκός διηγήθηκε στην οικογένειά του τα κατορθώματα του Τζάγκο. Την επόμενη μέρα του έδωσαν μπόλικα κρέατα να φάει . Ο Τζάγκο τα έφαγε και ξάπλωσε ευχαριστημένος και περήφανος να ξεκουραστεί.

Δημήτρης Τσαγκουρίδης

Κατηγορίες: 2. Ιστορίες, παραμύθια, ποιήματα κ.ά.. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.