Πρόγραμμα «Από το Α έως το Ω: Μία Ακαδημία για Γονείς» υπό την Αιγίδα του ΕΔΔΥΠΠΥ, 7η Συνάντηση

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 12-04-2021

Θέμα: Πρόσκληση για συμμετοχή στο Πρόγραμμα «Από το Α έως το Ω: Μία Ακαδημία για Γονείς» υπό την Αιγίδα του ΕΔΔΥΠΠΥ

Αξιότιμοι,

Το Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων (ΕΔΔΥΠΠΥ) σας καλεί να παρακολουθήσετε το πρόγραμμα προαγωγής υγείας «Από το Α έως το Ω: μία Ακαδημία για Γονείς», το οποίο πραγματοποιείται για 6η συνεχή χρονιά από τη Μονάδα Εφηβικής Υγείας της Β’ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών Νοσοκομείο Παίδων «Π & Α Κυριακού». Το ανωτέρω πρόγραμμα περιλαμβάνει 8 (οκτώ) δίωρες διαδραστικές συναντήσεις γονέων τη δεύτερη Τετάρτη κάθε μήνα στις 18:15-20:00 από Οκτώβριο έως Μάϊο, όπου παρουσιάζονται θέματα σχετικά με την υγεία, την ανάπτυξη και τη συμπεριφορά των παιδιών, τις σχέσεις στην οικογένεια και το σχολείο κ.λπ. και τελεί υπό την Αιγίδα του ΕΔΔΥΠΠΥ και του Υπουργείου Υγείας. Το πρόγραμμα των διαδραστικών συναντήσεων είναι απόλυτα προσαρμοσμένο και εφαρμοσμένο στις συνθήκες της περιόδου # ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ.

Παρακαλούμε για την επικοινωνία των διαδραστικών συναντήσεων στους συνεργαζόμενους φορείς σας όπως εκπαιδευτικούς, συλλόγους γονέων και κηδεμόνων και λοιπούς για την άμεση ευαισθητοποίηση και ενημέρωσή τους.

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα της 7ης Συνάντησης της Ακαδημίας Γονέων εδώ.

Για να παρακολουθήσετε την 7η Συνάντηση της Ακαδημίας Γονέων θα ακολουθήσετε το link πατώντας εδώ.

Για να ενημερωθείτε σχετικά με χρήσιμες συμβουλές για τη διαχείρηση της καθημερινότητας με τα παιδιά τώρα που μένουμε σπίτι πατήστε εδώ.

Για να πληροφορηθείτε για το ημερολόγιο του 2021 που έχουν φτιάξει οι Ακαδημίες Γονέων πατήστε εδώ.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση, παρακαλούμε να την υποβάλλετε στο info@eddyppy.gr.

Με εκτίμηση,

Μαρία Αϊδίνη

Γενική Διευθύντρια

Η Ηλεκτρονική Εφημερίδα της Β΄ τάξης

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 09-04-2021

Αν και τα σχολεία είναι κλειστά και τα μαθήματα πραγματοποιούνται εξ αποστάσεως αυτό δεν πτόησε τους μαθητές της Β΄τάξης  και την δασκάλα τους κα Βαφειάδου Ισιδώρα να εκδώσουν την ηλεκτρονική τους εφημερίδα. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!!! (πατήστε εδώ για να μεταφερθείτε).

Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου- Δ΄ τάξη

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 02-04-2021

Ευχαριστούμε θερμά τον βιβλιοθηκονόμο Αθανάσιο Κουρόγλου, ο οποίος κατάγεται από την Αδριανή αλλά κατοικεί πλέον μόνιμα στην Καρδίτσα και εργάζεται στις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δήμου Καρδίτσας που μας παρουσίασε το εξαιρετικό παιδικό βιβλίο της  Jennifer-Moore-Mallinos: «Με μόνο φίλο τον υπολογιστή;» στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου.

Το βιβλίο πραγματεύεται το θέμα του εθισμού των παιδιών στο διαδίκτυο. Στις μέρες μας η χρήση των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση αλλά και στην καθημερινή μας ζωή έχει λάβει ανησυχητικές διαστάσεις. Με την ανάγνωση του βιβλίου και τη συζήτηση που ακολούθησε προσπαθήσαμε να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας ώστε να αντιληφθούν ότι η κατάχρηση των Νέων Τεχνολογιών και του διαδικτύου έχει καταστροφικές συνέπειες στην ατομική και κοινωνική τους ζωή.