Εικόνα κεφαλίδας Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Φηρών Θήρας

Ημέρα: 4 Οκτωβρίου 2021

4 Οκτωβρίου ~ Ο Σκαντζόχοιρος και η Hμέρα των Ζώων

Καλωσορίσαμε το φθινόπωρο και την Ημέρα των Ζώων με τον Σκαντζόχοιρο που μαζεύει τα σποράκια του.

Η δραστηριότητα μπορεί να εκτελεστεί με δύο (2) τρόπους:

• Ο ένας αφορά ταύτιση αριθμών από τα κυπελλάκια στο σώμα του Σκαντζόχοιρου.
  • Ο άλλος είναι με στόχο τις ποσότητες. Συγκεκριμένα, το παιδί μπορεί να βάλει από το αντίστοιχο κυπελλάκι τόσες κουταλιές σποράκια όσες λέει στο σώμα του Σκαντζόχοιρου.

Η άσκηση εκτελείται με τη χρήση ενός μικρού κουταλιού, οπότε ταυτόχρονα εξασκείται ο/η μαθητής/τρια στην λεπτή κινητικότητα αλλά και στον έλεγχο του καρπού.

Εκπαιδευτικός ΕΕΠ: Αναστασία Μάλλιου ΠΕ21 ~ Λογοθεραπεύτρια

4 Οκτωβρίου ~ Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων

Ξεκινήσαμε τη μέρα μας σήμερα συζητώντας για τα ζώα και τις σωστές συμπεριφορές των ανθρώπων απέναντί τους ( φροντίδα, αγάπη, υγεία) . Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές/τριες ζωγράφισαν με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο διάφορα ζώα της ζούγκλας! Ενδεικτικά, μπορείτε να δείτε τις παρακάτω φωτογραφίες με τις ζωγραφιές των μαθητών/τριών!

Σε επόμενη φάση οι μαθητές/τριες έφτιαξαν τις δικές τους γάτες με απλά υλικά χειροτεχνίας και κάποιες από αυτές στόλισαν το κορδόνι της τάξης αλλά και του χώρου υποδοχής του σχολείου για τη σημερινή ημέρα που είναι αφιερωμένη σε όλα τα ζώα!

Όταν οι γάτες 🙂 χαμογελούν 🙂 τότε είμαστε σίγουροι ότι ΟΛΟΙ αγαπάμε τα ζώα κάθε μέρα και όχι μόνο σήμερα!!!

Και τέλος, ολοκληρώσαμε την θεματική της Παγκόσμιας Ημέρας των Ζώων με το παρακάτω βιντεάκι:

Δασκάλα ειδικής αγωγής : Φωτεινή Κανάκη ΠΕ71

Δασκάλα: Ευθαλία Τσανακτσίδου ΠΕ70

Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό: Ρούλα Αδάμ ΔΕ01

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén