Δεκ 07 2008

Ο γιος του Μπόσι, το απολυτήριο και η… «εκδίκηση» του ιταλικού νότου

Παρά τις ενστάσεις και τις διαμαρτυρίες ο Ρεντσο Μπόσι, ο 19χρονος γιος του ηγέτη της Λέγκας του Βορρά Ουμπέρτο Μπόσι, κόπηκε για τρίτη φορά στις εξετάσεις για την απόκτηση απολυτηρίου Λυκείου. Ο αρχηγός της Λέγκας κατηγορεί τους «προκατειλημμένους» καθηγητές του νότου και το Facebook διχάζεται… Την πρώτη φορά, ο Ρέντσο είχε κριθεί «μη προβιβάσιμος» από την επιτροπή καθηγητών του Λυκείου του έξω από την πόλη Βαρέζε. Η δεύτερη απογοήτευση ήρθε τον περασμένο Ιούλιο, όταν είχε επιχειρήσει να παρουσιασθεί ως «κατ’ οίκον διδαχθείς» στο καθολικό κολέγιο του Τραντάτε, επίσης στη βόρεια Ιταλία. Και η τρίτη αρνητική επίδοση -πριν από δύο ημέρες- στο ίδιο πάντα σχολείο του Τραντάτε. Η υπόθεση είχε προσλάβει και πολιτικές διαστάσεις και συνεχίζει, τώρα, να απασχολεί τον ιταλικό Τύπο. Ο Ουμπέρτο Μπόσι, υπουργός αρμόδιος για τις θεσμικές αλλαγές, είχε κατηγορήσει τους καθηγητές, ότι αρνήθηκαν να προβιβάσουν το γιο του, επειδή προέρχονται από τη νότια Ιταλία και χαρακτηρίζονται από εμπάθεια προς τη Λέγκα του Βορρά. Ο Ρέντσο είχε δικαιολογηθεί, προσθέτοντας ότι οι ερωτήσεις που του έγιναν, ήταν εκτός σχολικού προγράμματος. Ωστόσο, παρά την ένστασή του στο υπουργείο Παιδείας (η οποία και έγινε δεκτή) και τη δυνατότητα να ξαναδώσει, μετά από τέσσερις μήνες εξετάσεις, το αποτέλεσμα, στα προφορικά, ήταν και πάλι αρνητικό. Η μικρή εργασία που ετοίμασε για το μάθημα της Φυσικής δεν έπεισε τους καθηγητές, όπως ακριβώς δεν τους είχε πείσει η προηγούμενη εργασία του, ιστορικού περιεχομένου. Η εφημερίδα Repubblica αποκαλύπτει ότι τις τελευταίες ημέρες, ο ηγέτης της Λέγκας, είχε προσπαθήσει να βοηθήσει τον γιο του με συνεχείς ερωτήσεις. Ένα είδος «προπόνησης» για τις εξετάσεις της «Maturita», της «ωριμότητας», όπως αποκαλούνται στην Ιταλία οι γραπτές και προφορικές εξετάσεις για την απόκτηση του απολυτηρίου. Η αρχική αισιοδοξία, τελικά, διαψεύστηκε και αυτή τη φορά, και, όπως προσθέτει η εφημερίδα, ο «λαός του Facebook» έχει διχασθεί. Ο Ρέντσο, στη σελίδα της κοινότητας αυτής του Διαδικτύου, λαμβάνει, τις τελευταίες ώρες χιλιάδες μηνύματα. Πολλοί τον υποστηρίζουν και επιμένουν ότι πρόκειται για «εκδίκηση» των καθηγητών από το νότο, που έχουν μεταναστεύσει στον πλούσιο βορρά. Κάποιο άλλοι, όμως, βάλλουν εναντίον του και επιμένουν ότι «ντρόπιασε τους παραγωγικούς, ακούραστους και εύπορους Ιταλούς, του Μιλάνου, της Βενετίας, του Τορίνο, και την ίδια του την οικογένεια». Ο Ρέντσο Μπόσι ήθελε να γραφτεί στο πανεπιστήμιο. Θα πρέπει όμως να περιμένει, τουλάχιστον μέχρι το τέλος της επόμενης σχολικής περιόδου, τον Ιούνιο, την περίοδο δηλαδή της επόμενης Maturita. Εκτός και αν επιχειρήσει και πάλι να κάνει ένσταση στο υπουργείο Παιδείας ή στο τοπικό διοικητικό δικαστήριο, υποστηρίζοντας ότι έτυχε μεροληπτικής μεταχείρισης.
Πηγή: Newsroom ΔΟΛ, ΑΠΕ-ΜΠΕ