Όμιλοι Ιστορίας και Σύγχρονου Θεάτρου

Ώρα: 20:30

Χώρος: Γκαράζ -2, Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, Πειραιώς 206, Ταύρος

Είσοδος ελεύθερη.

Κρατήσεις θέσεων στο 2103418576.

Υπεύθυνη Ομίλου Ιστορίας: Φλωρεντία Πίκουλα, φιλόλογος ΝΓΖ

Υπεύθυνη Ομίλου Σύγχρονου Θεάτρου: Νατάσα Μερκούρη, επόπτρια φιλολόγων ΝΓΖ

Συμμετέχουν οι μαθήτριες και οι μαθητές του Γυμνασίου της Νέας Γενιάς Ζηρίδη (με αλφαβητική σειρά)

Σταμάτης Βολάνης, Πέτρος Γεωργόπουλος, Βάιος Διονυσόπουλος, Τζώρτζης Διονυσόπουλος, Νάγια Δρακουλάκου, Ιάκωβος Εζρατή, Αντιγόνη Καρναβά, Αφροδίτη Κασίμη, Χριστίνα Κατωπόδη, Χάρις Κόντη, Ζωή Λουκά, Εύα Μουτοπούλου, Αντρέας Πετρόπουλος, Ανδριάνα Ράδου, Μαριαλένα Φυρίγου, Βαγγέλης Χαδόλιας.

Οι Όμιλοι Ιστορίας και Σύγχρονου Θεάτρου του Γυμνασίου της Νέας Γενιάς Ζηρίδη για δεύτερη χρονιά ασχολούνται με το Θέατρο Τεκμηρίωσης ως μέσο διδακτικής προσέγγισης της Σύγχρονης Ιστορίας και της ιστορίας του παρόντος χρόνου.

Φέτος οι μαθητές ερεύνησαν την περίοδο του Ψυχρού Πολέμου με επίκεντρο κυρίως την Ευρώπη. Η έρευνά τους στράφηκε, πέρα από τα ιστορικά δεδομένα, στους τομείς της επιστήμης, του διαστήματος και των εξοπλισμών, της κατασκοπείας και της κρυπτογραφίας, των τεχνών, των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, της διαφήμισης και της προπαγάνδας.

Και το UVB-76 τι είναι;

Δείτε εδώ: «Από τα βραχέα με μυστήριο»

Και ακούστε εδώ http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ (πληκτρολογώντας 4625 στα kHz)

Η παράσταση πλαισιώνεται από συνεντεύξεις με τους Άλκη Ζέη, Αναστασία Κουμίδου και Λυκούργο Κουρκουβέλα, καθώς και από οπτικοακουστικά τεκμήρια της περιόδου, αντλημένα από το διαδίκτυο.

Μετά το τέλος της παράστασης θα ακολουθήσει συζήτηση με τους συντελεστές.

Συμβουλευτική επιτροπή:

Άλκη Ζέη, συγγραφέας

Αναστασία Κουμίδου, ηθοποιός, σκηνοθέτρια

Δρ Λυκούργος Κουρκουβέλας, ιστορικός

Μάκης Παπασπύρου, μουσικός, διευθυντής 2ου Γυμνασίου Λαυρίου

Άλκηστη Πατρινέλη, επόπτρια του κλάδου των Μαθηματικών, εκπαιδευτικός, ΝΓΖ

Δρ Κική Σακκά, ιστορικός, Σύμβουλος Φιλολόγων Νομού Μεσσηνίας

Δημήτρης Χριστόπουλος, φιλόλογος, ΜΑ Δημιουργική Γραφή

Στην παράσταση βοήθησαν:

Ανέστης Ελμάς, καθηγητής πληροφορικής, εκπαιδευτικός, ΝΓΖ

Γραφιστικά:

Τάσος Παπατσώρης, εικαστικός, εκπαιδευτικός, ΝΓΖ

Ευχαριστούμε θερμά για την εμπιστοσύνη και τη στήριξη την κ. Ξένια Καλδάρα, αντιπρόεδρο και γενική διευθύντρια του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης, και την κ. Δάφνη Βρέλλη, υπεύθυνη προώθησης παιδικού βιβλίου, εκδόσεις Μεταίχμιο, για τη μεσολάβησή της να συναντηθούμε με την κ. Ζέη.

Δείτε το TRAILER.