Ιστορίες για τον άνθρωπο και τη φύση
Συνάντηση αφήγησης
Το Σάββατο, 21/12/2019 παρουσιάστηκε και επίσημα το πρόγραμμα θεατρικής παιδείας «Βλέμμα εφήβων», που υλοποιούν τα εκπαιδευτήρια Νέα Γενιά Ζηρίδη (ΝΓΖ) και το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης (ΙΜΚ) σε συνεργασία με επιτροπή διακεκριμένων επιστημόνων και καλλιτεχνών από εκπαιδευτικά ιδρύματα όπως τα Πανεπιστήμια Stanford, Harvard, Johns Hopkins, New York University και το Πανεπιστήμιο της Δυτικής Virginia.
Η πρώτη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο ΙΜΚ. Ήταν μια συνάντηση αφήγησης με τίτλο «Ιστορίες για τον άνθρωπο και τη φύση». Ακούστηκαν ιστορίες και μύθοι με θέμα το περιβάλλον και τη σχέση που έχει αναπτύξει ο άνθρωπος μαζί του, κάποτε σχέση συνύπαρξης, κάποτε (αυτο)καταστροφής. Η ιαματική λειτουργία της φύσης, η ανθρώπινη απληστία και αδιαφορία, ο δεσμός που σπάει, η ατομική και η συλλογική ευθύνη απέναντι στη ρήξη με τη φύση ήταν θέματα των ιστοριών που ακούστηκαν και απασχολούν τους μαθητές του Ομίλου Σύγχρονου Θεάτρου το σχολικό έτος 2019-2020.
Η διάσωση του περιβάλλοντος είναι ήδη το επόμενο μεγάλο στοίχημα της ανθρωπότητας.
Αν δεν υπάρχει Planet B, είναι εφικτό το Plan B;
Στην εκδήλωση αφηγήθηκε η φιλόλογος της ΝΓΖ και εκπαιδευόμενη αφηγήτρια στο «Σπίτι των παραμυθιών-Το Μουσείο αλλιώς» Κυριακή Κυριακουλέα.
Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο του προγράμματος θεατρικής παιδείας «Βλέμμα εφήβων: Περιβάλλον και κοινωνική δικαιοσύνη».
Υπεύθυνη του προγράμματος: Νατάσα Μερκούρη

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12