ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΑΝΤΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Η Επιστημονική Ένωση και η Διεύθυνση του περιοδικού ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ εκφράζουν τη ριζική αντίθεσή τους στο προωθούμενο με, πρωτόγνωρους για τα εκπαιδευτικά δεδομένα τρόπους, νέο ωρολόγιο πρόγραμμα του Γυμνασίου.

Αναλυτικότερα, στις αρχές Αυγούστου στάλθηκε (με non paper), χωρίς οποιαδήποτε θεσμική κατοχύρωση, στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης ένα ωρολόγιο πρόγραμμα «στοχευμένο» προς την εξής  κατεύθυνση: τη ριζική μείωση ωρών μαθημάτων, άρα και τον περιορισμό των θέσεων εκπαιδευτικών, ακόμα και τον εξοβελισμό ειδικοτήτων από το σχολείο.

Το απαράδεκτο αυτό ωρολόγιο πρόγραμμα δεν φέρνει την υπογραφή κανενός ούτε παραπέμπει σε εισήγηση οποιουδήποτε θεσμικού οργάνου. Μάλλον πρόκειται για έργο των ιδιότυπων επιτροπών που σχηματίζονται «εν κρυπτώ» στο Υπουργείο Παιδείας, υποκαθιστώντας μετά την επιδιωχθείσα κατάργησή του το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και περιθωριοποιώντας οριστικά το ανύπαρκτο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής.

Το πρόγραμμα αυτό, πέραν της σοβαρής μείωσης του ωραρίου και της απάνθρωπης ένταξης χιλιάδων εκπαιδευτικών στον κύκλο της διαθεσιμότητας (δηλαδή της απόλυσης), επιχειρεί μια άκρως συντηρητική ιδεολογική στροφή στην ουσία των μαθημάτων εξοβελίζοντας από τον χώρο του σχολείου τόσο την τεχνολογία όσο και την τέχνη και τον πολιτισμό. Σίγουρα η επιλογή αυτή δεν είναι τυχαία και δεν συνδέεται μόνο με το ωράριο των εκπαιδευτικών. Είναι γνωστό στον εκπαιδευτικό κόσμο πως ο εύκολος τρόπος να εκπέσει η σημασία ενός διδακτικού αντικειμένου και να απαξιωθεί η παιδαγωγική του αξία στο διδακτικό παρόν και στο απώτερο μέλλον είναι να γίνει μάθημα επιλογής.

Κύριος στόχος του νέου προγράμματος είναι η διαμόρφωση ενός μαθητή, και κατά συνέπεια ενός τύπου ανθρώπου, στον οποίο η πρωτότυπη και κριτική σκέψη, η διάθεση για δημιουργία και εποικοδομητική αμφισβήτηση σταδιακά θα απαλείφονται πριν ακόμα αυτός ενταχθεί στο «Νέο Λύκειο», όπου όλα τα παραπάνω θα απονεκρωθούν μιας δια παντός! Με δυο λόγια, με το νέο πρόγραμμα καλλιεργούνται ιδανικές συνθήκες για τη δημιουργία πολιτών με περιορισμένες δεξιότητες και ανεπαρκή αισθητικά ερεθίσματα.

Καλούμε, λοιπόν, την εκπαιδευτική κοινότητα, τις επιστημονικές Ενώσεις, τις πανεπιστημιακές σχολές και κάθε σοβαρό και υπεύθυνο πολίτη να αντιδράσουν  ζητώντας την άμεση απόσυρση  του σχεδιαζόμενου ωρολογίου προγράμματος  του Γυμνασίου.

Είναι  ζήτημα στοιχειώδους επιστημονικής και παιδαγωγικής αξιοπρέπειας!

Αθήνα, 7 Αυγούστου 2013

Από την Επιστημονική Ένωση ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ