ERASMUS +

iky logo web 2014 New Erasmus 2021 2027 EU emblem with tagline pos ELlogo 3 page 0001

a Αντιγραφή 1

Το Erasmus+ είναι το πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό, που στοχεύει στην ενίσχυση των δεξιοτήτων και της απασχολησιμότητας καθώς και στον εκσυγχρονισμό των συστημάτων εκπαίδευσης, κατάρτισης και νεολαίας, σε όλους τους τομείς της Δια Βίου Μάθησης (Ανώτατη Εκπαίδευση, Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση, Εκπαίδευση Ενηλίκων, Σχολική Εκπαίδευση, δραστηριότητες νεολαίας, κτλ).

Το πρόγραμμα Erasmus+ δομείται σε 3 βασικές Δράσεις (Key Actions) για την εκπαίδευση, την κατάρτιση και τη νεολαία οι οποίες είναι:

1. Βασική Δράση 1 (KA1/ΒΔ1): Κινητικότητα των ατόμων
  2. Βασική Δράση 2 (ΚΑ2/ΒΔ2): Συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών
  3. Βασική Δράση 3 (KA3/ΒΔ3): Ενίσχυση σε θέματα μεταρρυθμίσεων πολιτικής

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών είναι η Εθνική Μονάδα Συντονισμού του προγράμματος Erasmus+ για τα ελληνικά σχολεία που επιθυμούν μα λάβουν μέρος στο Πρόγραμμα.

Οι Στρατηγικές Συμπράξεις στο πρόγραμμα Erasmus+ αφορούν στην ανάπτυξη και ενίσχυση διακρατικών συνεργασιών μεταξύ φορέων/οργανισμών που δραστηριοποιούνται στον τομέα της εκπαίδευσης, της κατάρτισης, της νεολαίας ή σε άλλον κοινωνικοοικονομικό τομέα. Στις Στρατηγικές Συμπράξεις συμμετέχουν τουλάχιστον τρεις οργανισμοί από τρεις διαφορετικές χώρες του προγράμματος.

Μέσα από αυτές ενθαρρύνεται η συμμετοχή φορέων από διαφορετικούς χώρους, ώστε, με την αλληλεπίδραση σε επίπεδο δεξιοτήτων και εμπειριών, οι συμμετέχοντες φορείς να αυξάνουν την ικανότητά τους για διεθνική συνεργασία και να παράγουν υψηλής ποιότητας καινοτόμα προϊόντα. Απώτερος στόχος των Στρατηγικών Συμπράξεων που θα υλοποιηθούν με επιχορήγηση από το πρόγραμμα Erasmus+ είναι να αποφέρουν θετικά αλλά και μακροπρόθεσμα αποτελέσματα για τα άτομα και τους φορείς που συμμετέχουν στις δραστηριότητες αλλά και να επιφέρουν βελτιώσεις στα συστήματα και τις πολιτικές για την εκπαίδευση στην Ευρώπη.

Οι συμπράξεις αυτές θα πρέπει να επιδιώκουν τη στοχευμένη και ευρεία διάδοση των αποτελεσμάτων τους για την ενθάρρυνση της ευρύτερης χρήσης τους και την επέκταση του αντίκτυπού τους πέραν των οργανισμών που συμμετέχουν άμεσα στο κάθε σχέδιο.

Οι συμμετέχοντες οργανισμοί στην κάθε σύμπραξη πρέπει να προσδιορίζονται με την υποβολή της αίτησης επιχορήγησης. Δεν υπάρχει ανώτατος αριθμός εταίρων. Ωστόσο, ο προϋπολογισμός για τις δαπάνες διαχείρισης έχει ανώτατο όριο κάλυψης (και ισοδυναμεί με) 10 εταίρους.

Το Σχολείο μας κατέθεσε τον Οκτώβρη του 2021 αίτηση για συμμετοχή σε Πρόγραμμα ΚΑ2 ,με σκοπό την συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών με σχολεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και όχι μόνο!

Θέματα που μας ενδιαφέρουν σχετίζονται με την Λογοτεχνία, την Ιστορία, τον Πολιτισμό … Οι προτάσεις μας έχουν κατατεθεί και στην σελίδα του  e-Twinning, με σκοπό την συνεργασία δημοτικών σχολείων που αγαπούν τη Λογοτεχνία και την Ιστορία!

Η κύρια ιδέα είναι να προωθήσουμε την ευρωπαϊκή πολιτιστική κληρονομιά βοηθώντας τους μαθητές μας να βελτιώσουν τη σχολική επιτυχία. Η χρήση των ιστοριών ως κυρίαρχου στοιχείου είναι ένας σίγουρος τρόπος για να κεντρίσετε το ενδιαφέρον των μαθητών και να τους ενθαρρύνετε να συνεισφέρουν. Οι μαθητές όπως γνωρίζουμε αγαπούν τις ιστορίες, τις περιπέτειες και τους μύθους. Ως εκπαιδευτικό εργαλείο, η αφήγηση βοηθά τους μαθητές να αναπτύξουν πολλές πτυχές του εαυτού τους όπως η φαντασία, η ενσυναίσθηση, η δημιουργικότητα, η ανεκτικότητα, ο σεβασμός και η κατανόηση διαφορετικών πολιτισμών.

Η υλοποίηση δραστηριοτήτων  θα καταστήσει το έργο προσβάσιμο σε μια μεγάλη ποικιλία μαθητών. Ο συνδυασμός μαθητών με διαφορετικά οράματα και προσωπικότητες, θα έχει μεγάλο αντίκτυπο στη δημιουργία των προϊόντων του έργου. Θα αυξήσει την επικοινωνία της ομάδας και τον συντονισμό και την ευθύνη της δουλειάς τους. Οι μαθητές των Σχολείων θα ανταλλάξουν βιώματα, ιδέες , εμπειρίες, γνώση…

Αναμένουμε μια αγαστή συνεργασία για ένα αποτελεσματικότερο Σχολείο με Όραμα!!!

Καλή τύχη!