Άρθρα για 8, Δεκέμβριος 2012

Οι περισσότεροι δυσλεξικοί  παρουσιάζουν 10 ή περισσότερα από τα ακόλουθα συμπτώματα. Αυτά τα συμπτώματα ποικίλουν και δεν είναι σταθερά. Γενικά χαρακτηριστικά: Παρουσιάζονται  έξυπνοι, και ικανοί να εκφράζονται με σαφήνεια, αλλάδυσκολεύονται να διαβάσουν, να γράψουν σωστά και κάνουν πολλά ορθογραφικά λάθη. Συχνά τους βάζουν την ταμπέλα του τεμπέλη, του απρόσεκτου και του ανώριμου. Λένε ότι δεν προσπαθούν αρκετά στο σχολείο, ήπαρουσιάζουν προβλήματα συμπεριφοράς. Δεν είναι αρκετά πίσω ή αρκετά κακοί μαθητές ούτως ώστε να χρήζουν βοήθειας μέσα στο σχολικό περιβάλλον. Έχουν φυσιολογικό ή πολλές φορές υψηλό δείκτη… (συνέχεια…)

ΚΑΛΑΝΤΑ ΑΠ’ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Παραμονή Χριστουγέννων πρωί, το κουδούνι χτυπάει, οι νοικοκύρηδες ανοίγουν και η ατμόσφαιρα γεμίζει με την γνωστή μελωδία: Τα κάλαντα των Χριστουγέννων. Ο ήχος της μελόντικας, μια φλογέρα ή πολλές φορές μόνο ένα απλό τριγωνάκι συνοδεύουν το τραγούδι των παιδιών. Όταν τελειώσουν εύχονται «και εις έτη πολλά» ή «Χρόνια Πολλά» και… (συνέχεια…)