Άρθρα για 10, Δεκέμβριος 2012

Αγαπητοί γονείς, Σας ενημερώνουμε ότι α. Tην Τετάρτη 12-12-2012 θα έρθουν στο σχολείο γιατροί από το Δήμο Αθηναίων για να ελέγξουν τα βιβλιάρια υγείας των παιδιών. Όσα παιδιά δεν έχουν κάνει τα εμβόλια τους, ο Δήμος Αθηναίων μας ενημέρωσε ότι  θα φροντίσει να γίνουν. Για το λόγο αυτό ,την Τετάρτη το πρωί ,παρακαλείσθε να έχετε… (συνέχεια…)

Ο Χένρικ Ρίκο Ζούπαν, ένα 10χρονο παιδί με δυσλεξία, έγραψε με τη βοήθεια της μητέρας του ένα βιβλίο ειδικό για συνομήλικούς του, με την ίδια μαθησιακή δυσκολία. Στην προσπάθεια συνέτρεξε και ο φίλος του μικρού συγγραφέα, Γιάντραν Χόχνιετς, επίσης παιδί με δυσλεξία, που ανέλαβε την εικονογράφηση του βιβλίου. Το ειδικά προσαρμοσμένο στις αναγνωστικές απαιτήσεις των… (συνέχεια…)

Με ποια συμπτώματα εμφανίζεται στους ενηλίκους η κακοποίηση στη νεαρή ηλικία Η σκηνή εκτυλίσσεται στον 10ο όροφο του Children’s Hospital της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ στη Βοστόνη. Στο γραφείο μου βρίσκεται ένα επτάχρονο αγοράκι, οχυρωμένο πίσω από τον καναπέ, που φωνάζει εκτός εαυτού να μην το πλησιάσω. Διαβάζοντας το ιστορικό του, διαπιστώνω ότι αυτός… (συνέχεια…)

«Κάνουμε την πόλη πιο οικεία. Συγκεντρώνουμε τα φωτιστικά μας -πορτατίφ, καπέλα, φωτιστικά οροφής, απλίκες, φαναράκια, παλιά ή καινούρια, κλασικά ή φευγάτα- στο εργαστήρι της Συν-οικίας,  στην οδό Πιττάκη 15», είπαν οι beforelight και κατάφεραν μέσα σε μερικές μέρες να ολοκληρώσουν το έργο τους. Δεκάδες κάτοικοι της περιοχής έφτασαν ως εκεί για να δουν την οδό… (συνέχεια…)