Άρθρα για 3, Δεκέμβριος 2012

Πριν λίγες ημέρες οι μαθητές της Α τάξης είχαν τη χαρά στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος “εξοικείωση των παιδιών με την εικόνα και την ιδέα της αναπηρίας”  να υποδεχτούν τη φίλη -αγαπημένη μας συγγραφέα Λ. Πατρόκλου  για την παρουσίαση του βιβλίου “ο Αυτός” όπου προσέγγισαν  μ’ ένα παιγνιώδη τρόπο ,τον αυτισμό.  Οι μαθητές όμως της… (συνέχεια…)

ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ «Σηκώστε το χέρι σας κατά της σωματικής τιμωρίας στα παιδιά!» είναι το σύνθημα της Πανευρωπαϊκής Εκστρατείας του Συμβουλίου της Ευρώπης για την εξάλειψη της σωματικής τιμωρίας στα παιδιά που ξεκίνησε τον Ιούνιο του 2008. Στόχος της είναι η νομική απαγόρευση της σωματικής τιμωρίας στα παιδιά, η προώθηση της θετικής, μη βίαιης διαπαιδαγώγησης… (συνέχεια…)

Για πρώτη φορά συνδέεται επιστημονικά η ασθένεια των Πικάσο, Ροντέν, Γουόρχολ με το ταλέντο τους ΛΟΝΔΙΝΟ Μήπως ο «Κώδικας ντα Βίντσι», το μυστικό πίσω από την καλλιτεχνική μεγαλοφυΐα του Λεονάρντο, ήταν η… δυσλεξία; Και μήπως αυτή η δυσκολία με τις λέξεις ήταν το μυστικό για το ταλέντο και άλλων μεγάλων εικαστικών όπως ο Πικάσο, ο… (συνέχεια…)