Φεβ 20 2015

Μάθημα Φωτογραφίας

Μάθημα Φωτογραφίας στο 8ο Δημοτικό

Μια διαφορετική εμπειρία είχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ Τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς. Στο πλαίσιο του προγράμματος «Μαθαίνουμε Παρέα» που υλοποιείται με την αρωγή του Ιδρύματος Λάτση. Τα παιδιά μυήθηκαν στα μυστικά της Φωτογραφικής Τέχνης από τον έμπειρο Φωτογράφο και εκπαιδευτικό Παναγιώτη Καπίδη. Ο κος Παναγιώτης εξήγησε στα παιδιά τα βασικά στοιχεία που πρέπει να προσέχουν σε μια φωτογραφία, όπως η εστίαση, το διάφραγμα και η ταχύτητα τη λήψης, ενώ επικεντρώθηκε κυρίως στην τεχνική close up που αφορά την φωτογράφιση από κοντινή απόσταση. Η τεχνική αυτή είναι σημαντική για το πρόγραμμα που θα υλοποιήσει η τάξη, μιας και θα χρειαστεί να φωτογραφήσει λουλούδια και φυτά από πολύ κοντινή απόσταση.
Τα παιδιά παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον την παρουσίαση που έκανε ο κος Παναγιώτης, ενώ βρήκαν πολύ ενδιαφέρουσα την δοκιμή που πραγματοποίησαν με την φωτογραφική μηχανή. Ευχαρίστησαν τον κο Καπίδη για τα ενδιαφέροντα πράγματα που τους έμαθε και τον κάλεσαν να συνοδεύσει την τάξη στις φωτογραφικές εξορμήσεις που θα ακολουθήσουν την άνοιξη.