Σεπ 09 2014

Ομιλία για την παραβατική συμπεριφορά και την ενδοσχολική βία

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2013, έπειτα από πρόσκληση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων επισκέφθηκε το σχολείο μας η Σχολική Σύμβουλος και Δρ Ψυχιατρικής κα Σοφία Βαβέτση, η οποία ανέπτυξε το θέμα: “Παράγοντες που οδηγούν στην παραβατική συμπεριφορά και στην ενδοσχολική βία”

Η πολύ ενδιαφέρουσα εισήγηση αποτέλεσε αφορμή για γόνιμο προβληματισμό και τροφοδότησε τη συζήτηση που ακολούθησε για αρκετά μεγάλο διάστημα της ώρας.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον αρκετοί γονείς, μέλη του διδακτικού προσωπικού του σχολείου μας, καθώς και ο Σχολικός Σύμβουλος της περιφέρειάς μας κος Παπαδόπουλος Πάρης.

Επειδή τα ερωτήματα που τέθηκαν ήταν πάρα πολλά και ο λόγος της εισηγήτριας καθήλωσε το ακροατήριο, η κα Βαβέτση υποσχέθηκε ότι θα επισκεφθεί και επόμενη φορά το σχολείο μας.

Βαβέτση 4 Βαβέτση 7 Βαβέτση 9