Αυγ 30 2014

Εκδρομή στα Πετράλωνα και στη Νέα Γωνιά Χαλκιδικής

Tην Πέμπτη 31 Μαΐου 2012 οι Γ΄, Δ΄, Ε΄και Στ΄Τάξεις του Σχολείου μας επικέφθηκαν τα Πετράλωνα και τη Νέα Γωνιά Χαλκιδικής. Η πρώτη στάση έγινε στο σπήλαιο των Πετραλώνων όπου το σχολείο ξεναγήθηκε και πληροφορήθηκε τον τρόπο σχηματισμού των σπηλαίων, καθώς και τη σημασία που είχαν για τη ζωή των προϊστορικών ανθρώπων.
Η επόμενη στάση ήταν στο χωριό Νέα Γωνιά και συγκεκριμένα στην οικοτεχνεία παρασκευής παραδοσιακών προϊόντων Καζάκη. Εκεί η κυρία Μαριάννα μας ξενάγησε στους αμπελώνες και στο εργαστήριο και εξήγησε στους μαθητές τον τρόπο παραγωγής και τυποποίησης οικολογικών προϊόντων.
Η ημέρα έκλεισε με παιχνίδι στον περιποιημένο χώρο αναψυχής δίπλα στο ομορφο ξωκλήσι του Αγίου Γεωργίου.
Ευχαριστούμε τους κατοίκους και τα παιδιά του χωριού για την περιποίηση και τη φιλοξενία!