Σεπ 21 2014

τηλ/fax 2341026694

e-mail: mail@8dim-kilkis.kil.sch.gr    Κιλκίς, 15.11.2012

Αγαπητέ κύριε Δήμαρχε

Είμαστε μαθητές της Δ1 Τάξης σχολείου της πόλης μας και αποφασίσαμε να σας απσχολήσουμε για το θέμα των Μεταλλείων Χρυσούσ το Κιλκίς.

Τα χωριά της περιοχής των Κρουσσίων του νομού θα κατασταρφούν κυριολεκτικά. Η πολυεθνική καναδέζικη εταιρία “El Dorado” και οι Έλληνες συνεργάτες τους θα κόψουν όλοι τα δέντρα της περιοχής. Στη συνέχεια θα τοποθετήσουν εκρηκτικά και θα τινάξουν στον αέρα τη γη. Το χώμα που θα πάρουν θα το επεξεργαστούν με μια δηλητηριώδη ουσία, το Κυάνιο και έπειτα θα βάλουν τα απόβλητα σε μια φυσική λεκάνη, αφού την κλέισουν με φράγμα.

Σε έναν σεισμό, ή σε μια απότομη βροχή, το φράγμα κινδυνέυει να σπάσει και να διαρρεύσουν τα απόβλητα εξαιτίας του κύκλου του νερού, στον υδροφόρο ορίζοντα όλης της περιοχής σε ακτίνα 60χλμ.

Για τους λόγους αυτού κύριε Δήμαρχε θα επιθυμούσαμε να βοήθησετε κι εσείς για να μην πραγματοποιηθούν πότέ αυτές οι επικίνδυνες εργασίες κοντά στα σπίτια μας.

Τα παιδιά του Δ1 του 8ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς