Αυγ 30 2014

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην τοπική εφημερίδα “Μαχητής του Κιλκίς”

Την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2013 η Β΄Τάξη του 8ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στις εγκαταστάσεις της εφημερίδας “Μαχητής του Κιλκίς” στο πλαίσιο του μαθήματος της “Γλώσσας” και συγκεκριμένα της ενότητας “Εφημερίδες, Εφημερίδες”.  Τους μαθητές και τις μαθήτριες ξενάγησαν στις εγκαταστάσεις ο εκδότης του “Μαχητή” Δημήτρης Ορφανίδης και ο εκδότης της εφημερίδας “Ημερησία” Γιώργος Περπερίδης. Ο δεύτερος τους προσέφερε τη δυνατότητα άμεσης εξοικείωσης με τον χώρο του ραδιοφώνου, με την ενεργό συμμετοχή τους στην εκπομπή “Άνευ Όρων” του ράδιο- “Μαχητής” , την οποία διαμόρφωσαν σημαντικό βαθμό με τις “ζωντανές” παρεμβάσεις τους, οι οποίες χαρακτηρίστηκαν από την αμεσότητα του αυθορμητισμού της ηλικίας τους, γεμίζοντας από “φρεσκάδα” τη συχνότητα των 87,8 FM.
Μετά το πέρας της ξενάγησης προσφέρθηκαν στα παιδιά γραφική ύλη, φάκελοι με τον λογότυπο του “Μαχητή” από ένα ψυχαγωγικό- πνευματικό παιχνίδι (παζλ) και χυμοί, ενώ η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την αναμνηστική φωτογραφία στην είσοδο των εγκαταστάσεων. Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί Αλεξανδρίδου Ραχήλ και Ελευθέριος Ξενίδης.