Σεπ 07 2014

«Σέβομαι τη Διαφορετικότητα – Γίνομαι ενεργός πολίτης”

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα – γίνομαι ενεργός πολίτης», που πραγματοποιείται από το Βρετανικό Συμβούλιο σε συνεργασία με το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας, με την υποστήριξη του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών, επισκέφθηκαν το σχολείο μας Έλληνες Ολυμπιονίκες και συζήτησαν μαζί με τα παιδιά των Ε΄ και Στ΄ Τάξεων τις διαφορετικές προσεγγίσεις σε διαφορετικά είδη εκφοβισμού (bullying). Με ιδιαίτερο χιούμορ, πολύ ζωντάνια και ευρηματικότητα, οι εκπαιδευτές παρουσίασαν το περιεχόμενο των βιωματικών εργαστηρίων και του βιβλίου για παιδιά, με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό που δημιούργησε το Κέντρο Η ανταπόκριση των παιδιών στο πρόγραμμα ήταν πολύ ικανοποιητική και άφησε ενθαρρυντικά αποτελέσματα σχετικά με την αντιμετώπιση των φαινομένων βίας και επιθετικότητας στο σχολείο μας.

Ολυμπιονίκες 1 Ολυμπιονίκες 2