Αυγ 31 2014

Τα αρχαιολογικά μουσεία της χώρας μας

Στη γιορτή λήξης του Σχολείου μας, το τμήμα Ε1 με την καθοδήγηση του δασκάλου του Ξενίδη Ελευθέριου παρουσίασε την εργασία που εκπόνησε τη σχολική χρονιά 2013-2014 με θέμα τα  Ελληνικά Αρχαιολογικά Μουσεία. Τα παιδιά εκμεταλλεύτηκαν τις εμπειρίες που αποκόμισαν από τις επισκέψεις τους στο Αρχαιολογικό Μουσείο του Κιλκίς και στο Μουσείο της Αμφιπόλεως και έπειτα από έρευνα στο διαδίκτυο, παρουσίασαν τη δουλειά τους σε μια παρουσίαση που συνδύαζε παντομίμα και θεατρικό δρώμενο. Με τον τρόπο αυτό έδειξαν στους συμμαθητές και στις συμμαθήτριές τους τη δουλειά του αρχαιολόγου, καθώς και την πορεία ενός αρχαιολογικού ευρήματος από τη στιγμή που έρχεται μετά από χιλιάδες χρόνια στο φως έως ότου  βρει τη θέση του στην προθήκη ενός μουσείου.

Μουσεία 1 Μουσεία 2 Μουσεία 4 Μουσεία 6